Blog

Dieta matki karmiącej – artykuł ekspercki

Czym jest dieta matki karmiącej piersią?

„Dieta” matki karmiącej, łączy się z olbrzymią ilością mitów na jej temat. Na pewno słyszałaś nie jeden z nich, a może nawet nie wiesz, że to mit. Dobra koleżanka, która ma już swoje kilkuletnie dziecko, na pewno służyła Ci radą co możesz jeść, a czego nie. Troskliwa ciocia i teściowa zapewne też dołożyły swoje wskazówki.

Ale które z nich są prawdziwe? Czego powinnaś unikać, a co możesz jeść spokojnie podczas karmienia piersią?

No właśnie, przekonaj się co na ten temat mówi nauka i jaka jest prawda. Jeśli uważasz (tak jak ja kiedyś), że kapusta i kalafior to produkty wykluczone z diety matki karmiącej, a w pierwszych tygodniach po porodzie najlepiej jeść gotowane mięso (drobiowe), gotowaną marchewkę i ryż, to… obowiązkowo przeczytaj ten artykuł do końca.

Wiem, że sporo osób nadal powtarza już od dawna utarte mity na temat zakazów dla kobiet karmiących piersią. Bazując jednak na dotychczasowej wiedzy, kierując się stanowiskiem grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, śmiało można stwierdzić, że kobieta karmiąca dziecko piersią może jeść praktycznie wszystko. Najlepiej kierując się ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania, czyli skierowanymi do wszystkich zdrowych osób.

Oczywiście ta dieta może się zmienić i być bardziej restrykcyjna, jeśli zdiagnozowana zostanie u dziecka alergia. Jednak to już jest kolejny obszerny temat, warty poruszenia, ale w innym wpisie.

Jeśli jesteś zdrowa i Twoje dziecko również, sugeruj się jedynie zasadami zdrowego odżywiania . Wprowadzaj do swojej diety produkty różnorodne, zarówno pod względem smaku jak i wartości odżywczych. Jedzenie ma sprawiać Ci przyjemność i przede wszystkim prawidłowo odżywiać Twój organizm, tak aby dostarczyć mu wszystkie potrzebne substancje odżywcze oraz odpowiednią podaż energii.

Co to znaczy zdrowe odżywianie w czasie karmienia piersią?

W okresie laktacji, Twój organizm na wyprodukowanie mleka potrzebuje dziennie ponad 600 kcal. Część tej energii (ok. 100-150kcal) powinien pobierać ze zgromadzonej podczas okresu ciąży tkanki tłuszczowej, a ok. 500kcal powinnaś dostarczać mu z dietą. Prosto mówiąc, podczas karmienia piersią Twoja dobowa kaloryczność posiłków powinna wzrosnąć o ok. 500kcal w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, w późniejszym czasie zmniejsza się do ok. 400kcal. Jeśli chodzi o substancje odżywcze, to są one bardzo ważne ze względu na utrzymanie Twojego stanu zdrowia. Niedobory żywieniowe, które pojawiają się w Twojej diecie, źle wpływają na Twój organizm. Natomiast zawartość białka, węglowodanów, tłuszczy i większości składników mine­ralnych w mleku jest utrzymywana na adekwatnym poziomie.

To co ma duży wpływ na ilość produkowanego mleka przez Twój organizm, to twoje prawidłowe odżywienie (podaż energii) oraz nawodnienie (wypijana ilość wody). Jeśli jesteś odwodniona i masz dietę zbyt niskokaloryczną, to twój organizm może produkować zmniejszone ilości mleka. O tym, warto żebyś pamiętała. Dziennie powinnaś wypijać ok. 3 litrów płynów. Średnio twój organizm produkuje ok. 750ml mleka dziennie, w związku z tym powinnaś wypijać dodatkowo ok. 900ml wody / dobę.

Podsumowując, jeśli będziesz nieprawidłowo się odżywiać (ubogokalorycznie i zbyt monotonnie) to Twój organizm i tak będzie produkował mleko najlepszej jakości, jednak jego ilość może się zmniejszyć.

Jeśli lubisz pić kawę mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Podczas laktacji wcale nie musisz z niej rezygnować – wbrew powszechnej opinii. Maksymalna zalecana dawka kofeiny to 300mg, czyli ok. 3 filiżanki kawy dziennie. Sporo, prawda? Dlatego, jeśli bardzo lubisz kawę, to jedną filiżankę śmiało możesz wypić, a jeśli ma ona poprawić Ci nastrój i samopoczucie to tym bardziej! Smacznego. Tylko… czy dasz radę wypić ją ciepłą … ?

Pamiętaj też, że karmiąc piersią dziecko nie musisz prewencyjnie unikać popularnych, alergizujących produktów np. orzechów, w strachu, że będą czynnikiem alergii u dziecka. No chyba, że sama jesteś na nie uczulona…

Podsumowując, jeśli podczas karmienia dziecka piersią zastosujesz podstawowe zasady zdrowego odżywiania, zgodne z piramidą zdrowia to możesz być spokojna, że Twoja dieta jest bezpieczna dla maluszka.

Dodatkowo, musisz mieć świadomość tego, że jeśli będziesz zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, spożywać pełnoziarniste makarony, pieczywo, kasze oraz owoce i warzywa, to tak samo podczas rozszerzania diety będziesz zdrowo karmić swoje dziecko i uczyć je od samego początku zdrowych wyborów. Jeśli jednak w okresie laktacji dość często będziesz sięgać po produkty wysoko przetworzone np. chipsy, białe pieczywo i słodycze, to dokładnie takie wzorce żywieniowe przyjmie od Ciebie dziecko.

Pamiętaj, że ubogoskładnikowa dieta, eliminująca wiele produktów spożywczych (bez konkretnej przyczyny) tj. zbyt monotonna dieta, ubogokaloryczna, powodująca deficyty ważnych dla organizmu substancji zdrowotnych, może przynieść Ci sporo niepożądanych skutków.

 Czego unikać podczas karmienia piersią:

– alkoholu (nie ma konkretnych badań stwierdzających wpływ alkoholu na rozwój dziecka. W badaniach na zwierzętach wykazano jednak, że spożywanie alkoholu przez matkę podczas laktacji miało związek z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego u potomstwa. Z tego względu uważam, że lepiej ograniczyć do zera spożywanie alkoholu podczas całego okresu karmienia piersią)

– tłuszczy trans

– wysoko przetworzonych produktów spożywczych

– dużej ilości cukru i soli

Pamiętaj, że karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dziecka od urodzenia do 6 miesiąca życia. W związku z tym pij odpowiednią ilość wody, nie katuj się dietami „od cioci dobrej rady”, tylko pamiętaj, że jedzenie ma sprawiać Ci przyjemność i ma być tak zbilansowane, aby dostarczyć Ci najlepszych wartości odżywczych i odpowiedniej kaloryczności każdego dnia.

 

TEKST AUTORSTWA:

 

Mgr inż. Dorota Świdnik
Od 8 lat pracuje jako dietetyk, przede wszystkim specjalizuje się w poradach dla pacjentów z insulinoopornocią, PCOS, Hashimoto oraz problemami z nadwaga i otyłością. Od dwóch lat prowadzi bloga: Słodkie Fajne ale Dietetyczne, na którym edukuje i wskazuje drogę jak w łatwy i przyjemny sposób wprowadzać zdrowe zmiany na co dzień w odżywianiu. Pokazuje jak odnaleźć się w gąszczu sklepowych półek i nie dać się nabrać na marketingowe hasła. Walczy z nadmiarem cukru w diecie dzieci i dorosłych. A jej najnowszy produkt – DIETETYCZNY EBOOK, to prosta pomoc we wprowadzeniu zdrowych posiłków, każdego dnia.To wyjątkowe zestawy pełne kompromisów, bo dzięki nim masz pewność, że jesz zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki, jednocześnie sama wybierasz na co masz dzisiaj ochotę i co chcesz zjeść.

WWW: www.slodkie-fajne-ale-dietetyczne.pl

FB: https://www.facebook.com/SlodkieFajneAleDietetyczne/

IG: https://www.instagram.com/slodkie_fajne_ale_dietetyczne/

 

BIBLIOGRAFIA:

  1. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA , 2013 , T. 10 , 265-279
  2. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2016 13 9-24
  3. Stanowisko grupy ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3standardy medyczne/pediatria n 2010 n 7 n 729–736

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 marca 2019

TAGI

Może Ci się spodobać