Posted on

Gadżety na połóg. Co pomoże Ci przetrwać.

Połóg to bardzo wymagający okres. Nasze ciało i psychika dochodzą do siebie po porodzie. Jednocześnie musimy zająć się dzieckiem, które wymaga opieki 24h na dobę

Z pomocą przychodzą rozwiązania, jedne niezbędne inne mieszczące się w kategoriach gadżetów.  Często gadzety dają tyle wytchnienia, że nie jedna mama poświęciłaby wszystko co niezbędne na ich korzyść.

Podzielimy nasze rady na dwie kategorie – fizyczne, czyli te które pomogą Wam przyspieszyć dojście do siebie po porodzie oraz na te wpływające na Wasz wypoczynek i kondycje psychiczną.

Higiena intymna to jedno z podstawowych tematów połogu. Najczęściej sprowadza się do bielizny (luźnej lub siateczkowej), częstej wymiany podkładów i podmywania tym samym środkiem używanym przed porodem. Co jeszcze polecamy:

Butelka z dyfuzorem do podmywania – coś, czego na polskim rynku nie znalazłyśmy. Rozwiązanie popularne na zachodzie i ulepszone przez markę Fridababy, ta samą co produkuje aspirator do nosa dla niemowlaków. Fridet®, bo o nim mowa, to butelka z dyfuzorem, którą napełnia się ciepłą wodą i poprzez nacisk uwalnia się strumień wody . Butelka jest tak skonstruowana, że może być używana do góry dnem. Ogranicza to używanie papieru toaletowego w okresie gdy rany są jeszcze świeże, wiec goją się lepiej.

Wspomniane podkłady poporodowe, temat, którego nie trzeba zgłębiać, choć w dobie zero wesete i freebleading powoli mówi się o rozwiązaniach mniej wpływających na środowisko naturalne. Wielorazowe podpaski, bo o nich mowa, są wolne od perfum, chloru i chemikaliów. Wykonane są z naturalnych włókien, więc ułatwiają dopływ powietrza, tak ważny w czasie gojenia się ran. Wiele kobiet stosuje je w czasie menstruacji, wiec może być to również alternatywne rozwiązane na połóg, a na pewno na późniejszą jego fazę.

Bielizna wyszczuplająca to coś co często jest nam zalecane w czasie „dochodzenia” do siebie po porodzie. Jej działanie w głównej mierze opiera się na ściskaniu. My polecamy coś innego. Bieliznę wspierającą. Na naszym rynku jeszcze mało popularna, ale już dostępna. Jedną z marek produkującą tego typu rozwiązania jest amerykańska firma BLANQI® która na swoje produkty posiada wiele patentów. Ich koszulki wspierają mięsnie podbrzusza, a nie obciskają ich. Pozwala to na szybszy powrót ciała do formy sprzed ciąży.

Wielorazowe wkładki laktacyjne! Szczególnie polecane na pierwsze tygodnie laktacji gdy może nas spotkać wiele niespodzianek. Również w zgodzie zerowaste, a do tego bardziej skuteczne. Francuskie marki Curve® są w stanie wchłonąć do 60! ml płynu, jednocześnie są szczelne, antybakteryjne i antyzapachowe. Mają tą zaletę, że są zupełnie nie widoczne, bo dostosowują się do kształtu piersi. Można je prać i suszyć.

Mobilizacja blizny po CC – taka rehabilitacja to coś co wciąż w naszym kraju jest mało znane i jeszcze mniej popularny. Głównie ze względu na koszty. A już w 4-5 tygodni po porodzie powinnaś spotkać się z fizjoterapeutą, by zacząć rehabilitację blizny. Zapobiega to twardnieniu tkanek a w przyszłości (kolejna ciąża) bólu przy ich rozciąganiu. Blizna może powodować odruch garbienia się, co w konsekwencji prowadzi do  nienaturalnej pozycji ciała. Po latach może też powodować bóle w odległych partiach ciała np. w dolnej części pleców lub uczucia ciągnięcia ud i bioder do przodu. Bliznę najlepiej zacząć rehabilitować jeszcze w połogu, ale nigdy nie jest na to za późno. To wydatek spory, ale na pewno Twoje ciało spłaci ten dług

 

Karmiuszka –  rewelacyjne rozwiązanie przy pierwszych momentach karmienia (i potem również). To pierwsza poduszka do karmienia w kształcie kuli.
Jej okrągły kształt i organiczne wypełnienie dają stabilne podparcie podczas karmienia i idealnie utrzymuje ciężar opierającej się o poduszkę mamy. Dziecko jest blisko Ciebie, masz większą kontrolę i dzieki temu karmienie może iść lepiej. Karmiuszka nie ubija się i nie ucieka spod łokcia w trakcie karmienia. Podczas karmienia z pomocą Karmiuszki, dziecko leży na mamie a nie na poduszce. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia asymetrii u maluszka. W przeciwieństwie do tzw. „rogali” nie wymusza pozycji siedzącej. Pomaga karmić na leżąco i w pozycji odchylonej, co w czasie połogu bywa zbawienne i Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.

Dźwiganie to coś co zdecydowanie musimy ograniczyć w czasie połogu. Jeśli do tego jesteś po zabiegu CC tym bardziej musisz ograniczyć noszenie prawie do zera. Natura pozwoliła nam dźwigać dziecko, ale wszystko co waży ponad 5 kg musi być noszone przez innych domowników. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Przez pierwsze 2 miesiące życia dziecka kalendarz szczepień przewiduje przynajmniej 2-3 wizyty u pediatry. Starsze rodzeństwo wymaga odbioru z placówek oświatowych i nierzadko nie może zrobić tego nikt inny niż Ty. Jeśli często używasz do tych wypraw samochodu to wiesz, że dziecko + fotelik to już ciężar którego powinnaś unikać. Z pomocą przychodzą adaptery do wózków lub Rollersy®, czyli kółka bezpośrednio montowane do fotelików. Genialny i łatwo montowany patent.

Motanie i szumiące zabawki – sen matki w połogu to Święty Graal macierzyństwa. Niezbędny, a trudny do zdobycia. Tak samo jest w przypadku dzieci. Jeśli Twoje dziecko jest wymagające, a Ty nie będziesz już w stanie stać na nogach to jednym z rozwiązań jest motanie i szum! Szum różowy i biały to najskuteczniejsze szumy wpływający na redukowanie czasu płaczu dzieci i wydłużaniem czasu ich snu.  @Mataja w swoim artykule „Czy biały (i różowy) szum jest bezpieczny dla dziecka?” przytacza wiele badań wykazujących skuteczność zabawek typu Whisbear® czy leniwiec E-zee®!  Zaznacza jednak na dwa ważne aspekty bezpieczeństwa ich używania: ograniczania zbyt długiej ekspozycji na dźwięk i zbyt małej odległości od główki dziecka.

Termos – to zrozumie każda mama. Chcesz się napić ciepłej kawy czy herbaty. Wlej ją do termosu wtedy może Ci się uda.

Wygodne i przewiewne ubranie – coś w czym dobrze się czujesz i dobrze wyglądasz. Coś praktycznego i wygodnego przy karmieniu. Tu polecamy się z naszą szeroką gamą ubrań do karmienia. Sukienki BASIC z magnesem przy zapięciu do karmienia, sukienki BAGGY luźne i bardzo kobiece, sukienki SIMPLE z głębokim rozpięciem do karmienia, czy nasza klasyka bluzki z kolekcji All Day Long, które czy to w nocy czy w dzień będą dobrze Ci służyć.

Powodzenia. Połóg trwa aż, ale też tylko, 6 tygodni. Ciało ma magiczną moc szybkiej regeneracji, a dzieci szybko rosną. Korzystaj z pomocy. To nie słabość, a mądrość. Jeśli nie ma kto Ci pomóc, pozwól sobie pomóc gadżetom.

 

żródła: https://mataja.pl/2018/08/czy-bialy-i-rozowy-szum-dziala-i-jest-bezpieczny-dla-dziecka/