Blog

Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę nastroju jest zapalenie świecy zapachowej. Zbyt proste, aby działało? Przekonaj się sama.

Jak świece zapachowe wpływają na nastrój

 

Macierzyństwo to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Błogi spokój, gdy spoglądasz na śpiącego malucha, może zostać zmącony w ułamku sekundy, gdy maluch budzi się z głośnym krzykiem.

Gdy jesteś przemęczona i niewyspana, łatwiej wyprowadzić Cię z równowagi. Zdarzyło Ci się kiedyś rozlać poranną herbatę? To wiesz, że taki start może zepsuć samopoczucie na cały dzień. Chyba nie trzeba wymieniać, ile rzeczy może się rozsypać, wysypać, zgubić lub przewrócić, gdy zajmujesz się dzieckiem... Czasem naprawdę niewiele trzeba, aby się zdenerwować. Ale wiesz co? Aby poprawić sobie nastrój, również wystarczy drobiazg.

Jednym ze skutecznych sposobów na polepszenie samopoczucia jest zapalenie świecy zapachowej. Wydaje się zbyt proste, aby działało? A kto powiedział, że wszystko musi być skomplikowane?

 

Jak to się dzieje, że zapach wpływa na nastrój

 

Może jesteś sceptyczna i nie dowierzasz, że coś tak banalnego jak zapalenie świecy zapachowej rzeczywiście może zmienić Twój nastrój. A jednak!

Dzieje się tak, ponieważ zarówno emocje, jak i węch są „przepracowywane” w tym samym obszarze mózgu – w układzie limbicznym. Co więcej, obszar ten odgrywa ważną rolę również w procesach związanych z pamięcią. To oznacza, że na poziomie mózgu nastrój, wspomnienia i węch są ze sobą w ścisłej relacji. Na przykład zapach kawy może wiele osób nastrajać do działania – nic dziwnego, jeśli przez lata rozpoczynali pracę od... włączenia ekspresu.

Na pewno znasz to z własnego doświadczenia – chyba każdy z nas ma jakieś „pachnące” wspomnienie, które natychmiast wywołuje emocjonalną reakcję. Może zapach szarlotki przywołuje w myślach odwiedziny u babci, a kwitnący bez kojarzy Ci się z dzieciństwem i drogą do przedszkola? Przyznaj, czy te wspomnienia nie sprawiają, że się uśmiechasz?

Jak wybrać odpowiedni zapach

Skoro już wiemy, że zapachy rzeczywiście wpływają na emocje, a co za tym idzie – na nasze samopoczucie, to spróbujmy to wykorzystać. Istnieje szereg badań, dzięki którym ustalono, jakich zapachów najlepiej użyć do konkretnych zadań specjalnych:

  • Jeśli potrzebujesz pobudzenia, sprawdzą się zapachy owocowe, szczególnie cytrusowe, np. cytryna lub pomarańcza.
  • Jeśli wręcz przeciwnie – przyda Ci się trochę relaksu – to zaleca się cedr, drzewo sandałowe, konwalię, lawendę, paczulę, jałowiec, różę, bazylię lub wanilię.
  • Jeśli natomiast borykasz się ze stresem, zapachy, które pomogą go ukoić, to bergamotka, pomarańcza jaśmin lub drzewo sandałowe.
  • Aby wspierać koncentrację, warto sięgnąć po takie zapachy jak róża, cedr, eukaliptus, mięta, grapefruit lub ylang-ylang.

Zwróć uwagę, że chociaż poparte badaniami, są to tylko wskazówki. Dla jednej osoby najbardziej relaksujące mogą okazać się zapachy kwiatowe, a dla innej – wanilia. Jak już wiesz, wpływają na to nasze osobiste preferencje i doświadczenia, zatem najlepiej po prostu testuj różne zapachy i sprawdzaj, jak działają na Ciebie.

Pamiętaj również, że w świecach znajdują się tzw. kompozycje zapachowe. To oznacza, że świeca o zapachu ogórka czy truskawek, może dać Ci zupełnie inne wrażenia węchowe niż świeżo pokrojone warzywa czy owoce. W świecach znajdziesz cały bukiet nut zapachowych, które na dodatek mogą się zmieniać wraz z upływem czasu palenia świecy.

 

Czy świece są bezpieczne dla zdrowia?

 

Kiedy stajesz się mamą, bezpieczeństwo zaczyna odgrywać jeszcze większą rolę – dbasz już przecież nie tylko o siebie, ale również o swojego malucha. Zwracasz coraz częściej uwagę na skład kosmetyków, produktów spożywczych czy chemii domowej.

Przed zakupem świecy z pewnością zadasz sobie pytania: Czy ich palenie jest bezpieczne? Czy nie uczulą? Słyszy się przecież, że mogą wydzielać szkodliwe substancje, prowadzić do alergii, powodować duszności. To dlatego, że tanie świece dostępne w marketach są produkowane z użyciem parafiny, a to rzeczywiście substancja, która w trakcie spalania uwalnia szkodliwe związki.

Jak zatem wybrać świecę bezpieczną dla Ciebie i Twojego dziecka? Możesz zaufać mamie alergiczce, która zadawała sobie to samo pytanie. Początkowo tworzyła świece na własny użytek, a jej produkty były naturalne i z jak najkrótszym składem – w przeciwieństwie do królujących wtedy świec parafinowych. Z czasem założyła manufakturę Bird’s Candles, aby dzielić się nimi z innymi.

Każdy komponent, który stosuje w produkcji świec – czyli wosk, knot i zapach – spełnia surowe wymogi bezpieczeństwa:

  • wosk sojowy – to w 100% naturalny i biodegradowalny składnik, który podczas spalania nie uwalnia do atmosfery szkodliwych substancji;
  • knot – jest zrobiony z bawełny i impregnowany woskiem naturalnym a nie parafiną, co również zapobiega wydzielaniu się toksyn;
  • kompozycje zapachowe – są tworzone w laboratorium (podobnie jak perfumy) i specjalnie dostosowane do użytku w świecach. Posiadają odpowiednie stężenia składników potwierdzone dokumentacją i certyfikatem IFRA, dzięki czemu masz pewność, że nie są szkodliwe dla zdrowia.

 

Niech te 3 elementy staną się dla Ciebie punktem wyjścia, gdy rozpoczniesz poszukiwania zdrowej i bezpiecznej świecy.

Podsumowanie

Jako świeżo upieczona mama być może nie masz czasu na wypady do spa lub długie sesje medytacji, ale to przecież nie jedyne sposoby na relaks. Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia, możesz zapalić świecę i otulić się zapachem słodkiego kokosa lub orzeźwiających cytrusów. Nawet takie małe przyjemności mają ogromny wpływ na Twój nastrój, więc warto je wykorzystać.

Czy jesteś gotowa spróbować i zaprosić do swojego domu nowe, kojące zapachy? Jeśli liczy się dla Ciebie bezpieczeństwo i doceniasz naturalne rękodzielnicze produkty, zajrzyj na stronę Bird’s Candles.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 czerwca 2023

TAGI

Może Ci się spodobać