Blog

Jakie kosmetyki wybierać w ciąży?

Jakie kosmetyki wybierać w ciąży. Które kosmetyki są bezpieczne, a które zakazane w ciąży – co warto wiedzieć?

Czy stosowanie kosmetyków w ciąży jest bezpieczne?

Tak. Czasami mamy spodziewające się dziecka zadają sobie pytanie, czy ekspozycja na składniki zawarte w kosmetykach w czasie ciąży może powodować nieprawidłowości w rozwoju dzieci. Takie twierdzenia powodują niepotrzebny niepokój, a podstaw do obaw brak.

Oczywiście istnieją substancje używane w kosmetykach, których należy unikać w czasie ciąży. Dlatego najlepiej wybierać firmy, które albo zajmują się tylko produkcją kosmetyków dla ciężarnych, lub mają dedykowane dla nich specjalne linie.

Jakich substancji należy unikać w ciąży?

Na szczęście jest ich niewiele, a należą do nich RETINOL i KWASY.

Retinol czyli pochodna witaminy A – to substancja, której zdecydowanie należy unikać przez 9 miesięcy. Nadmiar witaminy może powodować u płodu liczne zaburzenia rozwojowe, w tym zaburzenia tworzenia się cewy nerwowej (która później ewoluuje do układu nerwowego), wady w budowie twarzoczaszki czy wady serca. Retinol w ciąży jest kategorycznie zakazany zarówno w kosmetykach jak i różnego typu maściach na usta i dłonie.

Kwasy zarówno te w kosmetykach do użytku domowego, czy w gabinecie kosmetycznym - nie są najlepszym rozwiązaniem. Popularne kwasy AHA, BHA, a także inne substancje złuszczające naskórek mogą przyczynić się do powstawania opornych do usunięcia przebarwień na skórze. Ponadto uwrażliwiona skóra kobiety w ciąży może zareagować na takie substancje uczuleniem. Zamiast kwasów w ciąży można zastosować na przykład peeling enzymatyczny (szczególnie oparty na naturalnych substancjach owocowych) oraz naturalne ekstrakty roślinne czy witaminę C - idealnie wpływające na przebarwienia skóry.

Jeśli wyeliminujemy powyższe substancje to właściwie możemy używać wszystkich pozostałych. Jednak należy pamiętać, że tak jak zmienia się nasze ciało tak zmienia się nasza skóra. Wymaga więcej pielęgnacji i większej ostrożności.

Nagle mogą nas zacząć uczulać kosmetyki, których używamy od lat. Zmiany hormonalne mogą mieć z tym wiele wspólnego, dlatego najważniejsze to dokładnie obserwować swój organizm, wsłuchać się w niego i w jego reakcje. Jeśli coś uczula należy to natychmiast odstawić i wrócić najwcześniej po ciąży.

W czasie ciąży Twój typ cery może się zmienić z suchej na przetłuszczoną lub odwrotnie. Nagle mogą zacząć pojawiać się wypryski, choć wcześniej miałaś idealną cerę. Mogą pojawiać się przebarwienia, a wraz z rosnącym brzuchem i zaokrąglającym się biustem rośnie również prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów czy cellulitu, ale z tym na szczęście już możesz sobie poradzić.

Polecamy używać kosmetyków z naturalnymi składnikami przebadanych dermatologicznie. Rozwiązaniem mogą być też kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt, najlepiej te z rejestracją od pierwszego dnia życia. Masz wtedy pewność, że to produkty wyjątkowo delikatne.

Czy stogowanie kremów na rozstępy ma sens?

Profilaktyczne stosowanie kosmetyków przeciwko rozstępom może znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zmian, warto więc wybrać produkt który ma działanie zapobiegające. Pojawienie się rozstępów ma jednak wiele wspólnego z naszymi predyspozycjami do takich zmian, wiec niestety nie mamy pewności, że kosmetyki w 100% pomogą. Skóra dobrze nawilżona jest bardziej elastyczna, a to może ją wesprzeć w radzeniu sobie z nadmiernym rozciąganiem.

Warto więc używać kosmetyków podnoszących elastyczność skóry.

Jakie kosmetyki po porodzie?

Najprostszą odpowiedzią będzie…. Te same co w ciąży. Należy jednak zdecydowanie dodać jeden. Kosmetyk z kategorii S.O.S. Taki, który ratuje każdą mamę karmiącą piersią. Wszystko, co łagodzi podrażnienia brodawek piersi, jest wskazane. Czysta lanolina albo kosmetyki łagodzące.

Obolałe piersi wspomogą też zimne lub gorące okłady. Do tego najlepiej nadadzą się kompresy żelowe. Terapia ciepłymi i zimnymi okładami ma wiele zastosowań w łagodzeniu problemów na początku karmienia piersią.  Wielorazowe kompresy, które możesz chłodzić lub podgrzewać zdziałają cuda. Przydadzą się podczas nawału, obrzęku piersi, w stanach zastoju i zapalnych oraz podczas ściągania pokarmu laktatorem.

Gojenie ran poporodowych to również ważny element pielęgnacji. Butelka ułatwiająca obmywanie miejsc intymnych, łagodny żel do higieny intymnej (pamiętaj, nie testuj ich po porodzie, używaj takiego który już wcześniej używałaś),  spray łagodzący i przyspieszający gojenie czy chłodzące okłady

Pamiętaj też, aby przy wybieraniu podkładów poporodowych decydować się na te, przy których produkcji nie używano chemicznych wybielaczy. Najlepsze są te wyprodukowane z czystej, certyfikowanej, organicznej bawełny – bez żadnych substancji chemicznych, pestycydów, GMO, bez silnie alergizujących składników zapachowych i barwników. Dobrze, aby w procesie ich produkcji nie używano chloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 lutego 2023

TAGI

Może Ci się spodobać