Raporty Fundacji Rodzić po Ludzku
Jednym ze statutowych działań Fundacji Rodzić po Ludzku jest monitorowanie stanu opieki okołoporodowej w Polsce. Odbywa się on między innymi za pomocą badań grupy docelowej i tworzenia raportów, które są podstawą do wyciągania wniosków i wprowadzania wytycznych do prawodawstwa czy do wytycznych ministerialnych.
W tym miejscu na blogu będziemy na bieżąco wstawiać wszystkie raporty, które Fundacja wyda, po to byście miały jasny obraz sytuacji opieki okołoporodowej w Polsce.
Raport Fundacji Rodzić po Ludzku 2021
- Fundacja w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2022 r. realizuje projekt "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu".
W ramach projektu opracowany został Raport "Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego" prezentujący wyniki monitoringu oddziałów położniczych na podstawie doświadczenia kobiet, personelu medycznego oraz dyrektorów szpitali.
W okresie od grudnia do marca zrealizowany został monitoring sytuacji w szpitalach i na oddziałach położniczych oraz przestrzegania praw pacjenta i Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej w Polsce w czasie pandemii COVID-19. Kobiety biorące udział w badaniu wypełniały ankietę o swoich doświadczeniach w ciąży, w trakcie porodu i pobytu w szpitalu w czasie pandemii COVID-19: W monitoringu wzięło udział ponad 10 tys. kobiet, które rodziły w okresie marzec 2020-marzec 2021
Raport Fundacji Rodzić po Ludzku 2020
- 2020 To rok wielkich zmian. W marcu 2020 gdy w Europie pojawił się COVID-19 sytuacja na oddziałać położniczych zmieniła się diametralnie. Fundacja rozpoczęła nierówną walkę z tym co działo się w szpitalach. Brak wytycznych i decyzje jednostkowe podyktowane niewiedzą (oczywiście nikt tej wiedzy nie posiadał) powodowała, że przez wiele miesięcy kobiety w polsce rodziły same, w maseczkach a dzieci yły od nic izolowane. Nawet jak w krajach zachodnich restrykcje szybko zniesiono i wypracowano protokoły działań w Polsce nadal wiele decyzji było podejmowanych bez wsparcia merytorycznego z MZ i były one bardzo zachowawcze, przez co krzywdzące dla kobiet.
W 2020 FRpL skupiła się na bieżących interwencjach na poziomie jednostek szpitalnych, wojewodów a przede wszystkim ministerialnym i nie prowadziła badań nad jakością opieki okołoporodowej.
Raport Fundacji Rodzić po Ludzku 2019
- Fundacja po raz kolejny podjęła próbę dowiedzenia się, jak wygląda opieka w placówkach położniczych w Polsce. Tym razem zapytała kobiety. W raporcie przedstawione zostały informacje na temat aktualnej sytuacji w opiece okołoporodowej w Polsce na podstawie informacje zebrane od blisko 10 tys. kobiet, które urodziły w latach 2017-2018. Zagadnieniem, które w sposób szczególny starano się pogłębić w zrealizowanym badaniu była relacja personel medyczny – kobieta.
Pełen raport znajdziecie tu: http://www.rodzicpoludzku.pl/images/rzecznictwo/RAPORT_FRpL_2018.pdf
Dodaj komentarz