Blog

Breast crawl, czyli jak działa samporzystawienie.

Czym różni się breast crawl od kangurowania?

Większość z nas słyszała o kangurowaniu noworodka, czyli kontakcie skóra do skóry dziecka z noworodkiem. A czy znacie pojęcie „breast crawl”, czyli w wolnym tłumaczeniu „pełzanie do piersi”?

Pełzanie do piersi opisuje to, co dzieje się, gdy noworodek zostaje umieszczony na piersi lub brzuchu mamy bezpośrednio po urodzeniu. Jego powolne przesuwanie się w kierunku piersi kończy się samodzielnym przyssaniem się do sutka i rozpoczyna samodzielne karmienie.

Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane w 1987 przez naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji (Widström et al, 1987). Oto jak jest opisywany ten proces

„Zaraz po urodzeniu dziecko zostało osuszone i położone na klatce piersiowej mamy. W grupie kontrolnej zaobserwowano powtarzającą się sekwencję nigdzie wcześniej nie opisanych zachowań. Po 15 minutach względnego bezruchu zaobserwowano spontaniczne odruchy ssania i kroczenia, które osiągnęły największą intensywność po 45 minutach. Pierwszy odruch ssania rączek zaobserwowano mniej więcej około 34 minuty (+-2min) po porodzie, a po 55 minucie noworodek spontanicznie odnajdywał brodawkę i zaczynał ssać.”

Jeśli poród przebiega bez komplikacji, a dziecko rodzi się zdrowe, może bezpiecznie zostać położone na klatce piersiowej mamy i pozostać tam przez kilka pierwszych godzin po porodzie. Wszelkie oceny i procedury medyczne można przeprowadzić, gdy dziecko leży na mamie lub po zakończeniu kangurowania i inicjacji karmienia.

Wiedz, że Ty jako rodzic możesz poprosić personel, by pozostawiono dziecko do samodzielnego pełzania po Twoim ciele i samoistnego przystawienia się (breast crawl). Prawną podstawą do tego jest Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowe (SOOO), w którym zapisane jest Twoje prawo do kangurowania maleństwa przez 2h po porodzie. Breast crawl może być elementem tego kangurowania.

Proces breast crawl obejmuje następujące czynności:

  • Dziecko rodzi się, a następnie natychmiast umieszcza się je na brzuchu lub klatce piersiowej rodzica. Dziecko może zostać lekko osuszone i w razie potrzeby lekko pobudzone do działania.
  • Po okresie odprężenia i przebudzenia wykorzystując swoją wrodzoną umiejętność delikatnego poruszania się (ten sam odruch pozwala później dziecku nauczyć się raczkować i chodzić) noworodek rozpoczyna spontaniczne poruszanie się w kierunku piersi,
  • Kiedy dziecko dotrze do sutka może chwycić go, polizać lub tylko przesuwać twarzą po nim
  • Po około godzinie większość dzieci pozostawionych na mamie jest w stanie samodzielnie znaleźć sutek i rozpocząć ssanie.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda pełzanie do piersi?  Wpisz w wyszukiwarkę na youtube.com hasło „breast crawl” i sama się przekonasz jak to wygląda. To niesamowity i piękny widok pokazujący siłę instynktu.

Co sprawia, że breast crawl może się odbyć? Jak to możliwe? Wiele zmysłów Twojego dziecka odgrywa rolę w wywoływaniu pełzania piersi!

  • Zapach: Noworodki reagują na zapach matki. Potrafią go zidentyfikować i za nim podążać. Kobieca pierś posiada, oprócz siary i mleka, gruczoły wydzielające zapach, które przyciągają noworodka. Dziecko pełznie tam, gdzie mama pachnie najbardziej.
  • Wzrok: Noworodki zaraz po urodzeniu widzą obrazy o wysokim kontraście. Prawdopodobnie z tego powodu brodawki są ciemniejsze od reszty ciała. Prawdopodobnie również stąd pochodzi i po to tworzy się linia na brzuchu matki. Linia to drogowskaz do ciemnej brodawki.
  • Smak: Dziecko w brzuchu ma pierwsze doświadczenia ze smakiem, gdyż przez całą ciążę połyka wody owodniowe. Smak mleka ma w sobie dużo ze smaku wód owodniowych. To wzmacnia w dziecku chęć ssania, gdy już się przystawi do piersi.
  • Słuch: Głos mamy to coś co noworodek zna z łona. Dlatego mówienie do dziecka pełzającego po ciele, to jeden ze sposobów napędzania jego ruchów. Twój głos może go przywołać.
  • Dotyk: Kontakt skóry do skóry jest korzystny z wielu powodów. Pomaga regulować temperaturę ciała noworodka i poziom cukru we krwi, zmniejsza płacz i ułatwia tworzenie więzi. To wszystko ułatwia karmienie piersią.

Jakie są zalety breast crawl’ingu?

Istnieje wiele potencjalnych korzyści zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Wiele z nich dotyczy kontaktu skóra – do skóry, gdyż ten jest nieodzownym elementem pełzania maluszka. Największą zaletą breast crawl’ingu jest to, że takie niemowlęta mają większe szanse na lepsze przystawienie i sukces we wczesnym karmieniu. A z tym w Polsce nie jest najlepiej. Wczesne i skuteczne chwytanie piersi może mieć duży wpływ na długość i ogólny sukces karmienia piersią. Jest to znacząca korzyść.

Często breast crawling nie jest możliwy. Cesarskie ciecie, poród w niesprzyjających warunkach szpitalnych (wieloosobowe sale, hałas i duże natężenie światła), brak wiedzy lub nieprzychylność personelu, trudny poród, zagrożenie życia matki lub/i dziecka to coś co wyklucza breast crawl. Sytuację ratuje jednak kangurowanie, które niesie za sobą dużo podobnych korzyści (piszemy o nim tu). Możesz je robić Ty, ale równie dobrze ojciec dziecka. Zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej masz prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry i to prawo może przejąć tata.

Twoje dziecko może wydawać się malutkie, delikatne i niezdarne. To niemożliwe, aby mogło zrobić cokolwiek samodzielnie! A jednak! Może i to bardzo wiele, trzeba mu jednak na to pozwolić.

Dla niektórych rodziców pierwszym przebłyskiem siły i determinacji dziecka jest wykonanie przez niego breast crawl, aby rozpocząć pierwszą sesję karmienia piersią.

Breast crawl udowadnia, że noworodek jest zdolny do niesamowitych rzeczy.

Źródła

www.breastcrawl.pl

en.wikipedia.org/wiki/Breast_crawl

babygooroo.com/articles/what-is-breast-crawl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 maja 2021

TAGI

Może Ci się spodobać