Blog

Ile warta jest praca mamy w domu?

Jakie etaty obejmuje mama opiekująca się domem?

Mama w domu obejmuje:

 • Etat sprzątaczki
 • Etat kucharki
 • Etat praczki
 • Etat logistyka
 • Etat osobistej asystentki
 • Etat nauczycielki
 • Etat kierowcy
 • Etat osobistego stylisty (asystenta zakupów)
 • Etat nauczycielki domowej (i nie tylko w czasach lekcji on-line)
 • Etat dietetyka
 • Etat pielęgniarki
 • Etat prywatnego detektywa

I jeszcze kolejnych naście, bo przeciętna kobieta pracująca w domu wciela się w przedstawicieli aż 25 różnych profesji

Jaką wartość finansową ma praca mamy w domu?

"Wartość tej pracy może być porównywalna do wysokości przeciętnej miesięcznej pensji w Polsce i powiększa PKB o mniej więcej 23 proc." - czytamy w raporcie firmy Sedlak & Sedlak, do której należy portal Rynekpracy.pl. oznacza to, że polskie PKB jest w rzeczywistości o ¼ wyższe niż podaje GUS, a praca kobiet w domu ma wymierną wartość. Wartość o której zapominamy i o której się nie mówi.

Jaką w rzeczywistości? . Wiele zależy od sposobu podejścia do tematu, czyli jaką metodę wyliczania weźmiemy pod uwagę  . Można zrobić to w najprostszy sposób, czyli uznać, że mama powinna otrzymywać wynagrodzenie równe minimalnej krajowej. Skoro ustawodawca uznaje, że pensja minimalna to minimum jakie powinniśmy otrzymać za jakąkolwiek pracę, to jest jeden z uczciwych podejść do sprawy. Naszym skromnym zdaniem powinna być to minimum średnia krajowa, skoro matka w domu to istny omnibus kompetencji i wiedzy.

Innym sposobem liczenia jest określenie, ile trzeba byłoby wydać na wolnym rynku, aby otrzymać świadczenia podobne do pracy matki. Amerykański serwis Insure.com wyliczy,ł ile godzin tygodniowo kobieta pracująca w domu poświecą na konkretne czynności (pranie, gotowanie, sprzątanie, odwożenie itp) i pomnożył przez średnio rynkowe stawki. Wynik to 61 436 dolarów rocznie, czyli pensja około 5,3 tys. USD miesięcznie. Z kolei serwis salary.com podaje (2019), że roczne uposażenie rodzica zostającego w domu to równowartość około 178  tys. dolarów rocznie, miesięcznie wiec około 14,3 tys. USD. Według ich wyliczeń średni tydzień pracy rodzica w domu to 98h (w stosunku do 40h tygodnia pracy na etacie) stąd też  wartość wynagrodzenia wyższa niż poprzednia podana.

Analizy Oxfam (międzynarodowej organizacji humanitarnej) wyliczają, że roczna praca rodzica opiekującego się domem w skali kraju (USA) warta jest 1.9 tryliarda dolarów!!!

A ile  praca jest warta w oczach ustawodawcy?

Niewiele. No, chyba że masz minimum 4 dzieci, ale o tym później.  Przez ustawodawcę czas przebywania z dzieckiem w domu po porodzie i później nazywa urlopem macierzyńskim, urlopem rodzicielskim , a po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia aż do szóstego — urlopem wychowawczym. Oczywiście wszystko w sytuacji, kiedy przed zajściem w ciążę płaciliśmy składkę ubezpieczenia chorobowego do ZUS (np na umowie o pracę lub własnej działalności gospodarczej).  Takie umowy posiada 3 na 4 pracujących  Polaków, wiec nie dotyczą wszystkich. Do tego wszystkiego poza rynkiem pracy pozostaje 34% kobiet w wieku 20-64 lat i jest to wynik słabszy od średnio europejskiego o 5 punktów procentowych.

W  czasie urlopów przysługuje nam ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne, a składki w całości finansuje budżet państwa. A ponieważ jest finansowane przez państwo, państwo ustaliło tęż jaka jest wysokość składki. I nie ma na nią wpływu ani Twoje zarobki, ani staż pracy. Składka okres urlopu wychowawczego wlicza się nie może ona być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (na 2021 rok to kwota 5259 zł) oraz nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto.

W związku z powyższym podstawa składek ZUS na wychowawczym 2021 nie może być wyższa niż 3155,40 zł i niższa niż 2100 zł. Z kolei podstawa składki zdrowotnej na wychowawczym 2021 to stała kwota i wynosi ona 620 zł – tyle wynosi bowiem specjalny zasiłek opiekuńczy

Gdy te wszystkie urlopy nas nie dotyczą (lub przestają dotyczyć) jesteśmy „wyrzucane” poza rynek pracy i nieujmowane nawet w statystykach (czy to bezrobocia, czy aktywnych zawodowo).

Od 2019 roku działa w Polsce program mama+ który obejmuje świadczeniem emerytalnym matki (i nielicznych ojców), które wychowały minimum 4 dzieci i którym nie przysługują inne świadczenia.. Świadczenie to wynosi obecnie około 1 tys. PLN i jest wypłacane około 52 tys. osób. Obecnie w Polsce mamy około 75 tys. rodzin z 4 lub więcej dzieci wiec program ten obejmuje bardzo niewiele mam.

W powszechnym rozumieniu opieka nad dziećmi i domem to nie praca. To poświęcenie, wybór, narzucona decyzja, służba. Praca kojarzy się z czymś, za co dostajemy pieniądzem, więc opieka mamy nad dziećmi pracą nie jest nazywana.

Jak wynika z raportu GUS takich kobiet, które rezygnują z pracy zawodowej i zamieniają się w pełnoetatowe matki, gospodynie domowe czy opiekunki, jest w Polsce ponad 1,4 miliona. Takich kobiet jest więc bardzo dużo.

Zastanówmy się chwile nad tym co by się stało jakby nagle wszystkie złożyły wypowiedzenie z powodu złych warunków pracy, braku wynagrodzenia, braku urlopu (prawdziwego, nie macierzyńskiego), docenienia i wsparcia mentora.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 maja 2021

TAGI

Może Ci się spodobać