Blog

Jak ubierać się w ciąży?

Jak ubierać się w ciąży?

Ciąża to piękny, ale i pod wieloma względami trudny dla kobiety czas. Ciało się zmienia, jego potrzeby także stają się inne niż wcześniej. Czasami nasza szafa zmienia się minimalnie i pojawiają sie w niej raptem dwie, trzy nowe rzeczy takie jak legginy ciążowe czy dżinsy z pasem ciążowym, a czasami nasze ciało odmawia współpracy i musimy zrezygnować z większości rzeczy. Szpilki, nieelastyczne koszule czy marynarki idą w kąt i stawiamy na zupełnie inne rozwiązania. Jedno jest jednak pewne. Nie musi to oznaczać rezygnację z atrakcyjnego wyglądu? Absolutnie nie!

Najważniejsza zasada

Jest tylko jedna zasada, której w ciąży należy przestrzegać bezwzględnie: nieuciskanie brzucha. Długotrwały nacisk na brzuch może zaszkodzić dziecku ze względu na potencjalne zaburzenia w krążeniu wokół płodu. Dlatego tego takich sytuacji należy unikać. O tym, jak to ważne, świadczy choćby to, że zaawansowana ciąża to jeden z bardzo nielicznych przypadków, w których nasz kodeks ruchu drogowego pozwala na niezapinanie pasów bezpieczeństwa (nie zalecamy jednak tego rozwiązania — lepiej zastosuj adapter do pasów dla kobiet w ciąży) . Ale cała reszta w temacie szafy to już kwestia odczuć każdej z nas.

Co warto kupić?

Przede wszystkim wygodną bieliznę ciążową. 

Piersi będą się powiększały, staną się też bardziej wrażliwe na dotyk i ściskanie, więc dla własnego komfortu lepiej zaopatrzyć się w staniki, które uwzględnią te zmieniające się potrzeby. Tu także warto postawić na bawełnę, bo jest najwygodniejsza i najbardziej przyjazna skórze, jednak nie jest to wymóg tak istotny jak w przypadku majtek. Warto jednak wziąć pod uwagę, że piersi mogą bardzo mocno zmienić się podczas ciąży, więc przyda się duży zakres regulacji – tak obwodu, jak i ramiączek. By biustonosz przydał się także po urodzeniu dziecka, warto wybrać taki, który ma odpinane przody miseczek lub jest na tyle elastyczny, aby umożliwić wysunięcie piersi. Dobrym wyborem będzie też stanik zapinany z przodu.

A co ze spodniami? Czy kupić specjalne spodnie ciążowe?

Spodnie ciążowe to takie które już na etapie projektowania uwzględniają zmieniające się kształty kobiety. Dżinsy i legginsy ciążowe, czyli specjalnie zaprojektowane tak by nie obciskały brzucha, to te dwie rzeczy z których trudno zrezygnować. Latem dżinsy ciążowe możesz wymienić na lekkie spodnie z bawełny lub wiskozy, bez pasa ciążowego, ale zaprojektowane tak by trzymały się pod brzuchem i nie uciskały go.

Do dżinsów możesz założyć wygodny T-shirt i marynarkę oversizową i eleganckie buty lub białą koszulę by zyskać bardziej oficjalny look, albo trampki i bluzę na weekendowy spacer. Legginsy to baza absolutnie do wszystkiego. Do tunik, długich koszul czy sukienek jeśli nie jesteś fanką rajstop. Legginsy ciążowe to też podstawa domowego ubrania. Bo czym wygodniej wylegiwać się na kanapie?

Dyskrecja czy dzielenie się radością?

Jedne kobiety wolą, by ich ciąża jak najdłużej pozostawała tajemnicą. Inne wręcz przeciwnie, pragną pokazywać, że oczekują pojawienia się na świecie potomka. Żaden z tych wyborów nie jest obiektywnie lepszy czy gorszy i powinien pozostawać wyłącznie w gestii przyszłej mamy. To jej sprawa, czy woli zachować wiedzę o swoim stanie tylko dla siebie i najbliższych, czy wręcz przeciwnie. Na pewno każda kobieta ma swoje powody, by postępować w taki, a nie inny sposób, a reszta świata może zrobić z tym tylko jedno: po prostu to uszanować.

Co ciekawe, zarówno dla pragnących dyskrecji, jak i dla chcących dzielić się swoim szczęściem świetnym wyborem będą sukienki. Tyle że dla tych pierwszych raczej te o „codziennym” kroju, jednak w większych niż wcześniej rozmiarach, a dla drugich typowo ciążowe lub zwykłe, ale w rozmiarze delikatnie opinającym (ale nie ściskającym!) ciążowych brzuch.

W ciąży i w szpilkach? To możliwe!

Zdecydowanie tak.. Wbrew obiegowym opiniom noszenie szpilek w ciąży nie jest zabronione. Wszystko zależy jedynie od tego, jak się w nich czuje przyszła mama. Oczywiście w ogóle ciągłe chodzenie na szpilkach nie jest najzdrowsze nawet dla pań niebędących w ciąży, ale niektóre z nas czasem po prostu potrzebują akurat takiego sposobu podkreślenia swojej kobiecości. I nawet w ciąży mogą sobie na to pozwolić. Chociaż ze względu na skłonność do zatrzymywania wody w organizmie może się okazać, że przyszła mama będzie musiała kupić buty w większym rozmiarze. W zaawansowanej ciąży trzeba jednak uważać, by nie stracić równowagi i nie przewrócić się, bo to może być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka.

A co jest najważniejsze poza bezpieczeństwem?

Pozostawanie sobą i pamiętanie, że w ciąży kobieta nadal jest przede wszystkim kobietą i ma prawo do noszenia się w takim stylu, jaki najbardziej jej odpowiada. Na szczęście wybór ubrań – zarówno tych o standardowym kroju, lecz w większych rozmiarach, jak i projektowanych specjalnie dla kobiet mających niedługo zostać mamami – jest ogromny i każda na pewno znajdzie coś, co będzie jej odpowiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 marca 2022

TAGI

Może Ci się spodobać