Blog

Jak ważne są relacje z dziadkami?

BABCIA i DZIADEK

Na czym opiera się relacja dzieci – rodzice.

Na miłości

Na czym opiera się relacja wnuki dziadkowie.

Na miłości.

Tylko to łączy te relacje.

Jaka jest miłość dziadków?

Miłość dziadków i miłość rodziców jest inna. Jest bardziej beztroska, spokojna i nie narzuca ograniczeń zasad i wymogów. Rodzicielstwo wiąże się ze stawianiem granic i z poczuciem niepewności i odpowiedzialności. To właśnie powoduje, że czasami relacja dziadkowie rodzice jest trudna. Bo dziadkowie chcą rozpieszczać, a Ty chcesz wychowywać. Bo dziadkowie chcą dawać, a Ty oczekujesz, że dziecko ma prawa, ale ma też obowiązki. Bo Ty chcesz zdrowej diety, a babcia wciśnie lizaka. Bo Ty chcesz bezpieczeństwa, a dziadek puści z górki na rowerku.

Jak ważne są relacje z dziadkami?

Relacje międzyludzkie są wartościowe same w sobie
Piękne relacje z dziadkami budują całe nasze życie, dlatego warto je wspierać, nawet jeśli nie zawsze działania naszych rodziców/teściów są zgodne, z drogą którą obraliśmy. Jeśli dziadkowie są obecni od czasu do czasu i nie uczestniczą na co dzień w opiece nad dzieckiem (temat tego artykułu nie zakłada takiego modelu), to dajcie przestrzeń. Pozwólcie dziadkom rozpieszczać, a wnukom okręcać sobie dziadków wokół palca. Pozwólcie działać, tak jak dziadkowie tego pragną.

Co daje relacja z dziadkami dzieciom, a co daje dziadkom relacja z wnukami?

Pielęgnacja międzypokoleniowej miłości jest benefitem dla obu stron. Dla dzieci, bo mają przewodnika po rodzinie, po świecie, kogoś, kto często ma więcej czasu i cierpliwości. Kogoś, kto pokaże, wyjaśni i skupi się tylko na dziecku. Opowie rodzinne historie i zakorzeni dziecko w tradycji. Dla dziadków to również benefity. Po pierwsze pod kątem zdrowia fizycznego – mniejsze występowanie chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimer czy demencja starcza (źródło: Women’s Healthy Aging Project in Australia), po drugie pod kątem zdrowia psychicznego. Regularnie spędzany czas z wnukami działa jak najlepsze ćwiczenia aktywizujące mózg, chroniące nie tylko przed demencją, ale też depresją.

Odległość nie ma znaczenia.

Antoine de Saint-Exupéry twierdził, że „odległość nie jest miarą oddalenia”. Dobra relacja z dziadkami może być budowana nawet wtedy, gdy mamy szansę tylko na kilka spotkań w roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 stycznia 2023

TAGI

Może Ci się spodobać