fbpx

Blog

Połóg. Aspekty fizyczne

O ciąży możesz porozmawiać z każdym, ale to, co się z nami dzieje w porodzie rzadko stanowi temat dyskusji. To okres bardzo fizjologiczny. Moment, w którym kobieta całkowicie poddaje się temu co dzieje się z jej ciałem. Organizm w kilka tygodniu ma zaprogramowany powrót do stanu sprzed ciąży, wiec wszystkie zmiany zachodzą szybko, a nawet gwałtownie i często nas zaskakują. Do tego musimy poradzić sobie z nową sytuacją, zmęczeniem, brakiem snu i nauką laktacji.

Co się dzieje z organizmem tuż po porodzie?

Urodziłaś! Pierwszym szokiem dla organizmu jest nagłe obniżenie się do niskich wielu poziomów hormonów (m.in. melanotropiny, (hCG, estrogenów czy kortyzolu) utrzymujących ciąże. Jednocześnie zaczyna działać oxytocyna. To ona wywołuje skurcze macicy w czasie porodu, a po nim powoduje jej powrót do wielkości sprzed ciąży. Macica w tym czasie zmniejsza się około 20 krotnie z wagi około 1 kg do kilkudziesięciu gram. Ta inwolucja macicy a wraz z nią inwolucja szyjki macicy może zachodzi za pomocą skurczy połogowych stałych (tonicznych) i rytmicznych i odruchowe które występują przy karmieniu dziecka wynikające ze zwiększenia wydalania oxytocyny. Karmienie piersią przyspiesza wiec obkurczanie się macicy.

Nasz układ krwionośny również przeżywa rewolucję. Nagle obniża się objętość krwi z 5-6 litrów przed porodem do około 4 litrów w ciągu 3 tygodni połogu. Zmienia się również „skład” krwi. Ogólna liczba krwinek czerwonych, która wzrasta podczas ciąży o około 30% obniża się o 14% wzrasta liczba krwinek białych a liczba płytek krwi zmniejsza się po oddzieleniu łożyska i wraca do normy w kolejnych dniach. To również okres wzmożonego gojenia.

Zaraz po „urodzeniu” łożyska rana po nim zaczyna się goić. Macica powoli się oczyszcza z pozostałości po ciąży i zaczyna się wydalanie odchodów połogowych takich jak błony płodowe czy fragmenty tkanek . W miarę jak połóg trwa, odchody połogowe stają się coraz mniej intensywne. Teoretycznie mogą trwać do 6 tygodni, choć w praktyce kończą się wcześniej. Ich kolor, będący normą medyczną, mieści się w zakresie to od brunatnego, przez żółty, jasnoróżowy aż do bezbarwnego śluzu. Zaniepokoić powinny Cię tylko dwie sytuację. Jeśli nagle, w pierwszej fazie połogu, przestały się pojawiać i jak zaczęły mieć nieprzyjemny zapach i towarzyszy im gorączka. W obu przypadkach natychmiast należy zgłosić się do lekarza ginekologa by nie doprowadzić do zakażenia połogowego.

Ból mogą też powodować inne rany, spowodowane interwencjami medycznymi.

Jak przebiega połóg po cesarskim cięciu a jak po porodzie siłami natury?

Rana po cesarskim cięciu. Jest to rana warstwowa, gdyż w czasie porodu następuje rozcinanie i rozrywanie (i dodatkowo rozchylanie mięśni) powłok ciała. Okres całkowitego wygojenia się rany trwa od kilku do kilkunastu tygodni, ale skutki CC mogą być odczuwane jeszcze wiele miesięcy po. Blizna po CC wymaga specjalnego traktowania, ale na ten temat poświęcimy oddzielną publikację. W pierwszych tygodniach najważniejsze jest zwracać uwagę na opatrunek i na to że musi ob. Być jałowy i często wymieniany. Istotne jest, aby nie nosić w tym czasie żadnej obciskającej bielizny.

Przy porodzie silami natury krocze kobiety, ze względu na parcie główki, ulega dużemu rozciągnięciu. Już ten stan może powodować u kobiety dolegliwości w połogu. Gorzej jest gdy krocze pęknie lub zostanie nacięte (procedura ta często wykonywana jest rutynowo bez żadnych medycznych uzasadnień). Takie rany również należy pielęgnować w odpowiedni sposób. Właściwa higiena intymna to podstawa. Ważne jest aby w tym czasie nie eksperymentować z nowymi środkami (pamiętaj aby zawsze używać delikatnego mydła z naturalnych składników i unikaj tych, co w składzie mają silne detergenty, pochodne formaldehydu i parabeny).

Czasami po porodzie siłami natury pozostaje jeszcze jedna dolegliwość, z którą muszą mierzyć się kobiety. Hemoroidy. U części pojawiają się jeszcze w ciąży u kolejnych mogą powstać w czasie porodu kiedy na drogi rodne następuje silne i długotrwałe parcie. Po porodzie bolesne hemoroidy należy skonsultować z lekarzem. W celu złagodzenia objawów hemoroidów bardzo pomocne są naturalne okłady z oczaru lub kory dębu, które złagodzą uczucie pieczenia okolicy odbytu. Ciepłe nasiadówki z kory zmniejszają obrzęk i dają ulgę. Pomocne mogą się również okazać żele stosowane miejscowo z wyciągiem z aloesu, miodem czy nagietkiem. Istnieje również wiele leków przeciwko hemoroidom od kremów czy maści poprzez czopki doodbytnicze, a na tabletkach kończąc, które likwidują ból, swędzenie i pieczenie odbytu, ale ich stosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem (mimo tego iż wiele można kupić bez recepty).

Okres połogu to trudny czas dla kobiety. Trzeba szybko odnaleźć się w nowej sytuacji, a jednocześnie zmagać się z bólem. To czas, w którym trzeba postawić na odpoczynek i spokój. Dać sobie czas na wydobrzenie i odpoczywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 maja 2019

TAGI

Może Ci się spodobać