Blog

Poród w wodzie

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył przyjemnej i relaksującej kąpieli. Woda to środowisko bliskie człowiekowi a tym bardziej dziecku w łonie, które cały okres rozwoju spędza w wodach płodowych. Dlatego woda to jedno z ciekawszych miejsc na to, aby w szybszy, mniej bolesny i mniej zmedykalizowany sposób urodzić

Co konkretnie oznacza poród w wodzie?

Poród w wodzie oznacza, że ​​przynajmniej część porodu lub jego całość spędzasz w wannie porodowej lub specjalnie przygotowanym basenie porodowym.. Może mieć miejsce w szpitalu, domu narodzin lub w domu. Przy porodzie w wodzie powinny być obecny lekarz lub położna.

W Polsce duża część szpitali ma przynajmniej jedną salę porodową z wanną i takie szpitale oferują poród w wodzie.

Dlaczego warto wybrać poród w wodzie?

Immersja wodna pomaga złagodzić ból, może uchronić Cię przed potrzebą znieczulenia. Relaks fizyczny skutkuje relaksem psychicznym a w czasie porodu to bardzo ważne. Pomaga to łatwiej radzić sobie z bólem.

Ciepła kąpiel może pomóc Ci się zrelaksować i poczuć większą kontrolę nad ciałem. Unoszenie się w wodzie ułatwia poruszanie się niż w łóżku i pozwala szybciej i łagodniej zmieniać pozycje. Zmniejsza to również zmęczenie kobiety i oszczędza siły na ostatnią, wymagająca fizycznie, fazę porodu.

Nie bez znaczenia jest wpływ ciepłej wody na krocze. Badania wskazują, że porody w wodzie zmniejszają odsetek urazów krocza i znamiennie zmniejszają procent nacięć krocza.

Wiedza o tym, czego się spodziewać podczas porodu i korzystanie z basenu porodowego, może pomóc Ci poczuć się przygotowaną. Oto, co powinnaś wiedzieć o porodzie do wody.

Kiedy powinnam wejść do basenu?

Nie istnieje odpowiedz na pytanie kiedy należy wejść do wanny lub basenu porodowego. To Ty wraz z położną zadecydujecie kiedy jest Twój czas na to. Powinnaś mieć prawo by swobodnie wchodzić i wychodzić z wanny jak tylko czujesz taką potrzebę. Nie ma dowodów na to, że konkretny czas wejścia do wanny porodowej ma duże znaczenie. Pamiętaj, że poród wyczerpuje, wiec Twoja równowaga może być zachwiana. Nigdy nie wchodź do wanny samodzielnie. Poproś o pomoc osobę towarzyszącą Ci w porodzie lub położną.

Badania wskazują, że w wodzie skracają się wszystkie okresy porodu. Oznacza to, że im wcześniej zdecydujesz się na wejście do wanny, Twój poród może zakończyć się szybciej. Nie bez znaczenia jest fakt, że w wodzie nie męczymy się tak samo mocna jak poza nią. A zapasy energii są potrzebne na efektywne parcie w ostatniej fazie porodu. Pamiętaj jednak, że to Twoje ciało decyduje, a nie statystyki. Skorzystaj z wanny wtedy gdy będziesz czułą taką potrzebę.

Jak może pomóc osoba towarzysząca Ci w porodzie?

Podczas pobytu w wodzie dobrze jest, aby Twój partner często proponował Ci wodę, aby upewnić się, że pozostajesz nawodniony. Twój partner może nawet dołączyć do ciebie w basenie, jeśli chcesz i położna wyrazi na to zgodę (taka sytuacja ma najczęściej miejsce w czasie porodów domowych do basenu porodowego)

Co zrobi moja położna?

Rola położnej podczas porodu w wodzie jest taka sama jak w przypadku porodu na lądzie. Oznacza to, że będą monitorować Ciebie i Twoje dziecko podczas całego porodu.

Większość badań w czasie porodu fizjologicznego i bez powikłań położna może dokonać kiedy Ty przebywasz w wodzie,

Jaka powinna być temperatura wody?

Ważne jest utrzymanie stałej temperatury wody w okolicach 35 stopni. Woda nie powinna być ani za zimna ani za gorąca. Za gorąca woda źle wpływa na matkę a za tym i na dziecko. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38st ale o ostatecznie rodząca powinna dobrać najlepszą temperaturę wody dla siebie.

A jeśli chcę się wyjść z wanny?

Czasami kobiety czują, że ich poród zwolnił i chcą wyjść z basenu i spacerować, dopóki nie zacznie się ponownie. Możesz to zrobić i wrócić do basenu, jeśli chcesz. W każdym razie będziesz potrzebować ciepłych, suchych ubrań, aby nie zmarznąć. Miej przygotowany ręcznik i obszerny szlafrok, by łatwo się zakryć.

Możesz chcieć wyjść, aby skorzystać z toalety lub uzyskać dodatkową ulgę w bólu, lub dlatego, że po prostu nie jest to wygodne. Niektóre kobiety wolą wyjść z basenu i urodzić dziecko w suchych warunkach

Jaki jest najdłuższy czas, jaki mogę spędzić w wodzie?

Twój czas w basenie podczas porodu nie powinien być ograniczany. Nie ma .

Czy moja położna zasugeruje, żebym wyszła z wody?

Twoja położna może poprosić Cię o wyjście z wody na badanie pochwy w celu oceny postępów.

Jeśli położna martwi się o Ciebie lub Twoje dziecko, może zasugerować wyjście z wody. Może to obejmować wystąpienie wysokiej temperatury, podwyższonego pulsu, zmiany ciśnienia krwi lub krwawienia z pochwy. Obawy o dziecko to zmiany częstości akcji serca dziecka lub pojawienie się smółki (dziecięcej kupy) w wodzie.

Co się stanie, jeśli moje dziecko urodzi się w wodzie?

Nie martw się, Twoje dziecko nie utonie. Jeśli Twoje dziecko urodzi się w wodzie, matka lub położna delikatnie wyciągają je na powierzchnię. Dziecko nie będzie oddychać, dopóki nie spotka się z powietrzem, a zanim pępowina nie zostanie przecięta nadal dziecko będzie miało dostęp do tlenu

Dziecko może od razu trafić na Twoją klatkę piersiową i być przystawione do piersi.

Czy muszę wyjść z basenu, aby urodzić łożysko?

Nie musisz wychodzić z basenu, aby urodzić łożysko. Czasami kobiety decydują się wyjść, a czasami zostają. Możesz wcześniej powiedzieć położnej, co wolisz, i zawsze możesz zmienić zdanie.

Pamiętaj, że jeśli szpital oferuje poród w wodzie, to położne są przeszkolone w jego przyjmowaniu.  Jesteś więc w dobrych rękach, możesz się zrelaksować i pozwolić, by woda ci pomogła.

Jakie są przeciwskazania do porodu w wodzie?

U rodzącej:

  • Infekcja ogólna lub dróg rodnych
  • zapalenie błon płodowych,
  • zakrzepicę w obrębie miednicy,
  • rzucawka porodowa
  • niewydolność nerek
  • krwawienie z dróg rodnych.

u dziecka

  • zaburzenia w tętnie płodu, które skutkują koniecznością monitoringu dziecka (KTG)
  • nieprawidłowe położenie/ułożenie płodu,
  • obecność gęstego, zielonego płynu owodniowego
  • wcześniactwo,

Pamiętaj, ostateczną decyzję co do możliwości porodu do wody podejmuje lekarz lub położna.

 

Fotografię do artykułu wykonała Ania Wibig fotografka rodzinna i porodowa @obiektywnienajpieksniesze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 lutego 2022

TAGI

Może Ci się spodobać