Blog

Wyprawka dla dziecka

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

Gdy na świecie ma się pojawić nowy człowieczek, konieczne jest zadbanie o jego potrzeby. Na szczęście wiele rzeczy można kupić z wyprzedzeniem, a zakupy rozłożyć na raty, by nie zrujnować portfela nagłymi wydatkami. To, co chcemy kupić, warto spisać w formie listy podzielonej na kategorie, a następnie sukcesywnie wykreślać to, co już zostało zakupione.

Pierwsze ubranka dla niemowlaka.

Łatwiej będzie mamom, które przywitają swoje maleństwo na świecie latem. Im na początek wystarczy po kilka sztuk body, pajacyków i śpioszków, kilka par skarpetek oraz czapeczka chroniąca przed słońcem i jeden cieplejszy pajacyk (na przykład polarowy). Im chłodniej, tym trudniej, bo trzeba także zaopatrzyć maleństwo w ciepły kombinezon lub zestaw kurteczka plus ciepłe spodenki. No i oczywiście w ciepłą czapeczkę, rękawiczki i szaliczek.

Choć tradycja zaleca konkretne kolory, w dodatku z podziałem na płeć, to na szczęście wybór jest znacznie większy i możemy dostosować odzież dziecka do swoich preferencji. Maleństwo może być na przykład ubrane w sposób korespondujący ze stylem i ulubionymi kolorami mamy.

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

…z materacykiem i poduszką w kształcie klina oraz podkładami chroniącymi przed wsiąkaniem „niespodzianek” w materac. Pościel? Ogranicz się jedynie do i prześcieradła. Istotne też są kocyki i śpiworki dla niemowlaków – jedno i drugie zarówno w cieńszej wersji letniej, jak i w grubszej zimowej. Noworodek nie powinien być przykrawany grubymi kołdrami, ze względu na ryzyko przyduszenia.  Unikaj wstawiania do łóżeczka różnych gadżetów i ozdób. Bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka to puste łóżeczko. Trzeba też pamiętać, że przy noworodku i niemowlęciu łatwo o zabrudzenia, więc lepiej mieć zawsze co najmniej jedną zapasową sztukę każdej z tekstylnych rzeczy.  Nawet jeżeli uważasz, że na początku chcesz spać, jak najbliżej swojego dziecka, łóżeczko dobrze jest mieć zawsze przygotowane. Możesz też zainwestować w dostawkę do łóżka rodziców.  Ciekawym rozwiązaniem jest też  kosz mojżeszowy. Z wysokim stelażem może stanowić ciekawą alternatywę do klasycznego łóżeczka ze szczebelkami.

Kosmetyki i higiena niemowlęcia.

W tej kategorii należy uwzględnić przede wszystkim delikatne środki myjące, najlepiej te, które mają oznaczenie „od 1. dnia życia”. Potrzebne będą też co najmniej dwa miękkie ręczniki, delikatne myjki oraz cienka bawełniana czapeczka, która pozwoli chronić główkę dziecka przed wychłodzeniem po kąpiel, oraz miękki otulacz, w którym będzie można ułożyć lub wziąć na ręce świeżo umytego malucha.

Niezbędne będą także pieluszki. W zależności od preferencji mogą być to jednorazowe typu „newborn” (mają specjalne wycięcie na pępek, co ułatwia jego pielęgnację i gojenie) lub klasyczne wielorazowe (tu świetnie się sprawdzą bardzo delikatne dla niemowlęcej pupy pieluchy muślinowe). Kolejną ważną rzeczą z tego zakresu są krem lub maść przeciw odparzeniom oraz delikatny balsam lub specjalna oliwka do pielęgnacji całego ciałka. Przydadzą się też chusteczki nawilżane.

Aby utrzymać higienę maleństwa, trzeba też zadbać o czystość jego ubranek i innych tekstyliów. Tu konieczne będą łagodne, hipoalergiczne środki piorące oraz zmiękczający płyn do płukania, także delikatny i pozbawiony podrażniających substancji.

Jaki wózek wybrać?

Dla noworodka oczywiście należy kupić wózek z gondolą. Najwcześniej około 6 miesięcy życia maluch może powoli zacząć przesiadać się do wózka spacerowego. Na rynku dostępna jest cała masa wózków które skołatają się zarówno z gondoli jak i spacerowej "budki" i do często w stelażach mają opcje montowania fotelika samochodowego. Pamiętaj, aby gondole dobrać do poru roku i przewidywanego rozmiaru dziecka. Jeśli Ty i tata a należycie do wysokich osób nie kupujcie małych gondoli, szczególnie gdy poród planowany jest jesienią. Już po 3 miesiącach  może okazać się ze maluch, ubrany w kombinezon i śpiworek, wyrośnie z niej i trzeba będzie kupować nowy pojazd. Wózek należy dopasować do Waszego stylu życia i miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkacie w starej  kamienicy bez windy, w centrum miasta, to wózek musi być lekki, te kryterium nie ma większego znaczenia jeśli mieszkacie w nowym bloku lub w domu jednorodzinnym.  Kolejnym wózkiem jaki należy kupić to lekka spacerówka. Ta ułatwi wizytę w centrach handlowych i na placach zabaw, gdy Wasz maluch zacznie już samodzielnie biegać. Niska waga wózka oraz łatwość składania to najważniejsze kryteria przy wyborze takiego wózka.

Pieluszki, jakie na początek?

Oczywiście takie z numerem 1. Wszystkie marki pieluszek jednorazowych mają w swojej ofercie pieluszki dla noworodka. To jakie będą najlepsze dla Twojego dziecka, powie Ci skóra maluszka. Jeśli nie ma odparzeń i są chłonne, to nie zmieniaj marki zbyt wcześnie. Zmiana mark jak maluszek ma 2-3 tygodnie i nie ma żadnych problemów skórnych, nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej zrobić to później. Aby skóra była zdrowa, ważne jest używanie dobrych mokrych  chusteczek (np. tych ,co mają w składzie głównie wodę) lub przemywać pupę czystą wodą. Dość nowym i ciekawym rozwiązaniem są też pieluszki wielorazowe. Nie można tego mylić z pieluszkami tetrowymi, które stosowały nasze mamy i babcie. To nowoczesne, chłonne i łatwe w użyciu pieluchy, i do tego bardzo ekologiczne. Zamiast kilkunastu pieluch dziennie w koszu czeka Cię jedno dodatkowe pranie.

To oczywiście podstawowa lista rzeczy, które są potrzebne, może być dużo dłuższa, ale mając pieluchy,  ubranka, kosmetyki, łóżeczko, wózek i fotelik samochodowy śmiało możemy uznać, że jesteśmy gotowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 marca 2022

TAGI

Może Ci się spodobać