Blog

Co to jest D-MER?

Większość z nas myśląc o karmieniu, wie, że to nie zawsze jest droga usłana różami. Nieprzespane noce, poranione sutki i zastoje mleka. Nadal jednak instynktownie wyczuwamy, że jak wszystko się ustabilizuje, karmienie piersią będzie przyjemnym doświadczeniem. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Zaczynasz karmić, z piersi wypływa mleko, a Ty nagle czujesz strach, obrzydzenie, odrzucenie, smutek i inne nieprzyjemne uczucia.

Zaczynasz się zastanawiać, o co chodzi i co jest z Tobą nie tak

Co jest nie tak z moimi uczuciami przy karmieniu piersią?

Zaczynasz szukać wyjaśnienia swoich nietypowych, a przede wszystkim negatywnych  uczuć przy karmieniu piersią. Czy wpisywałaś kiedykolwiek w googla hasła: „smutek podczas karmienia”, „depresja z wyrzutem mleka” lub „niepokój przed wypływem”?

Jeśli tak to prawdopodobnie czytałaś już o syndromie D-MER czyli  DYSPHORIC MILK EJECTION REFLEX!  to nie psychiczna odpowiedź organizmu kobiety na sam akt karmienia piersią, ale jest to negatywna odpowiedź organizmu na sam moment wypływu mleka z piersi. Wraz z wypływem mleka u części mam pojawiają się uczucia, z którymi trudno sobie radzić i które nie pasują do tego pięknego aktu. Temu wszystkiemu często o towarzyszy poczucie winy. Karmienie staje się wyzwaniem, bo matka czuje wstręt i obrzydzenie. No a karmienie piersią to przecież samo szczęście i cukier. No wiec nie jest.

Syndrom D-MER odkryty raptem 15 lat temu wiec jeszcze nie do końca zbadany i bardzo mało znany wśród mam.

Czym jest spowodowany D-MER?

Do końca nie zostało ustalone jaka jest przyczyna powstawania syndromu D-MER

Jedno jest pewne, że ma podłoże hormonalne, a nie psychiczne

Z D-Mer wiele wspólnego ma spadek poziomu dopaminy w momencie wypływu mleka. A ten neuroprzekaźnik odpowiada m. in. za odczuwanie przyjemności! Dopamina jest ściśle powiązana z dwoma hormonami, oksytocyną i prolaktyną, które są uwalniane w odpowiedzi na karmienie piersią.

Prolaktyna jest tym, co powoduje, że organizm produkuje mleko, podczas gdy oksytocyna powoduje jego „wyrzut”. Oxytocyna działa natychmiast po przystawieniu dziecka do piersi a prolaktyna po około 15-20 min. Kiedy uwalnia się oksytocyna, dopamina powinna zacząć działać, by karmienie piersią było przyjemnym uczuciem. Gdy to się nie dzieje pojawia się D-MER i nieprzyjemne emocje.

Jak dużo kobiet cierpi na syndrom D-MER?

Odkrycie syndromu D-MER przypada na lata 2007/2008. Na jego temat napisano niewiele prac naukowych i nie jest on jeszcze dobrze poznany. Nie jest też powszechnie znany. Nie do końca wiadomo, jak dużo kobiet doświadcza tej przypadłości.

Jak radzić sobie z D-MER?

Mamy bardzo mało badań dotyczących D-MER, więc trudno jest określić, jak go dobrze diagnozować i z nim radzić.  Na szczęście D-MER nie trwa wiecznie i nie występuje obligatoryjnie przy każdym dziecka. W większości przypadków ustępuje w ciągu dni lub tygodni. Nawet jeśli utrzymuje się dłużej, zniknie, gdy przestaniesz karmić. Zawsze masz prawo zrezygnować z KP gdy D-Mer jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie strategii, które pomogą Ci sobie z tym poradzić, tak abyś nie cierpiała podczas karmienia piersią lub odciągania pokarmu. Pomocne mogą być następujące kroki:

Otaczaj się wsparciem. W przypadku D-MER uważa się, że samo karmienie piersią wyzwala reakcję organizmu do walki lub ucieczki. Aby pomóc to wyłączyć, musisz postawić się w sytuacji, w której poczujesz się bezpiecznie i mniej zestresowana. Oznacza to otaczanie się przyjaciółmi i członkami rodziny, którym ufasz.

Miej kontakt „skóra do skóry” z dzieckiem podczas karmienia. Badania pokazują, że może to obniżyć częstość akcji serca i poziom kortyzolu zarówno u matek, jak i ich niemowląt. Uważa się, że jeśli zrobisz to podczas karmienia piersią, możesz przeciwdziałać negatywnym reakcjom, typowym dla D-MER i ewentualnie pomóc doznając pozytywnych doznań.

Ćwicz uważność. Niezależnie od tego, czy jest to kilka głębokich oddechów, czy śpiewanie mantry, te techniki mogą ci pomóc, gdy jesteś zalana negatywnymi objawami D-MER. Dzięki uważności możesz skupić się na oddychaniu i przebywaniu w tej chwili. To z kolei może pozwolić Ci popatrzeć na cały proces z dystansu i w oderwaniu od swoich emocji również pomóc złagodzić stres, który pogarsza objawy D-MER.

Postaraj się, aby karmienie piersią było jak najbardziej przyjemne. Stwórz dla siebie przestrzeń do karmienia. Nawet jeśli to ma być kawałek kanapy to niech zawsze będzie tam ulubiona gazeta, ładowarka do telefonu i termos z herbatą. Włacz muzykę a jeśli potrzebujesz zapal świece zapachową. Wycisz siebie przez wyciszenie otoczenie. Wiemy ze nie jest to łatwe ale jeśli jest cień szansy to wykorzystaj go!

Ogólnie rzecz biorąc, zwłaszcza jeśli twoje objawy są łagodne, może się okazać, że sama świadomość, że masz D-MER – i że jest to prawdziwa reakcja fizjologiczna, która nie jest „w twojej głowie” – może sprawić, że będzie to łatwiejsze do opanowania.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 czerwca 2022

TAGI

Może Ci się spodobać