Blog

Ważne certyfikaty w przemyśle odzieżowym.

Naturalne dzianiny i tkaniny to coraz częstszy wybór wielu nas. Coraz częściej zaglądamy do metek, by poznać skład ubrania, które chcemy kupić. Coraz więcej wiemy o tym, jakie włókna są dobre dla naszej skóry i dla środowiska. Zrównoważona moda to modne hasło i im bardziej wchodzi „pod strzechy” tym większą szansa zatrzymania katastrofy ekologicznej związanej z masową nadprodukcją odzieży. Poza naturalnym składem coraz cześciej przy decyzji konsumeckiej ma znaczenie to czy produkcja szanuje środowisko i pracę ludzkich rąk. Chcemy kupować rzeczy które nie mają negatywnego wpływi na środowisko naturalne i gwarantują że żaden człowiek (ani dziecko) nie ucierpiało przy produkcji. Jak mieć pewność, że ubrania, które kupujemy to zrównoważona moda?

Jakie są najbardziej znane organizacje certyfikujące produkcje tekstyliów?

 • Fairtrade – to certyfikat nie dla gotowej odzieży, lecz dla surowca. Zapewnia on, że materiał spełnia bardzo wysokie standardy społecznie, ale także te związane z ochroną środowiska.
 • Eco label to certyfikat nadawany jest wielu rodzajom produktów w tym sprzęt RTV i AGD, kosmetykom, środkom czystości, a także tekstyliom i odzież. W przypadku tekstyliów standardy obejmują zarówno materiały naturalne jak i sztuczne.
 • Fair Wear Foundation (Fair Wear) to niezależna wielostronna organizacja, która współpracuje z markami odzieżowymi, pracownikami przemysłu odzieżowego i wpływowymi osobami z branży w celu poprawy warunków pracy w fabrykach odzieży. Organizacja ta nie certyfikuje tekstyliów, a warunki pracy w których powstaje odzież
 • GOTS czyli Global Organic Textile Standard – jeden z najbardziej znanych i szanowanych znaków gwarantujących ekologiczność procesów produkcji i poszanowanie ludzkiej pracy. Więcej o tym certyfikacie przeczytasz poniżej.

GOTS – co to za certyfikat?

GOTS czyli Global Organic Textile Standard to certyfikat dla danego produktu obejmujący cały łańcuch produkcji począwszy od surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie) na odzieży skończywszy.  Mogą go posiadać dzianiny, tkaniny, dodatki i gotowe ubrania.

Celem GOTS jest uznawany za wiodący na świecie standard przetwarzania tekstyliów z włókien organicznych. Definiuje kryteria środowiskowe wysokiego poziomu w całym łańcuchu dostaw tekstyliów organicznych i wymaga również zgodności z kryteriami społecznymi.

Tylko produkty tekstylne, które zawierają minimum 70% włókien organicznych, mogą otrzymać certyfikat GOTS. Wszystkie stosowane środki chemiczne, takie jak barwniki i środki pomocnicze, muszą spełniać określone kryteria środowiskowe i toksykologiczne . Dla producentów posiadających ten certyfikat obowiązkowe jest posiadanie oczyszczalni ścieków i zamkniętego obiegu wody. Gwarantuje to minimalizacje zużycia wody i brak zagrożenia zanieczyszczenia środowiska przez brak nadzoru nad wewnętrzna gospodarką wodną.

Poza wymogami środowiskowymi  wszyscy producenci muszą spełniać minimalne kryteria społeczne.

Certyfikując zgodnie ze standardem GOTS, sprawdzany jest każdy etap łańcucha dostaw, od zbioru, przez produkcję, przetwarzanie, produkcję i etykietowanie. Brany są również pod uwagę zarządzanie środowiskowe i odpowiedzialność społeczną producentów.

Jakie są kluczowe fakty o certyfikacie GOTS?

 • Produkty zatwierdzone przez GOTS muszą zawierać co najmniej 70% zawartości włókien organicznych
 • Produkty zatwierdzone przez GOTS nie nie zawierają potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które można znaleźć w konwencjonalnej produkcji tekstylnej
 • Firmy zatwierdzone przez GOTS są lepsze dla środowiska (zarządzając swoim wpływem na środowisko, mają wysokie standardy społeczne, ograniczają zużycie energii i kontrolują zużycie wody)
 • GOTS to bezpieczne warunki pracy, brak dyskryminacji i pracy dzieci
 • Tekstylia i gotowe produkty zatwierdzone przez GOTS mają zweryfikowany cały łańcuch dostaw
 • Jest to standard dobrowolny
 • GOTS przyznawany jest na rok aby utrzymać certyfikat trzeba poddawać się co roku audytowi

GOTS to złoty standard zrównoważonego przetwarzania tekstyliów wykonanych z włókien pochodzenia organicznego (takich jak bawełna lub wełna).

Certyfikat ten gwarantuje, że producent nie stosuje chwytów marketingowych zwanych greenwashing’iem. Wielu producentów mówi o zrównoważonej modzie ale nie potwierdzają tego fakty. Tylko restrykcyjne certyfikaty, w tym GOTS dają pewność ze produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska i człoweka. Samo napisanie na metce ze uszyte z bawełny organicznej niewiele znaczy.

GOTS a cena produktu końcowego?

Wyższy koszt bawełny organicznej z certyfikatem GOTS sprowadza się do wzrostu kosztów produkcji odzieży. Według Intracen (Międzynarodowe Centrum Handlu), produkty z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS są średnio o 20-30% droższe niż zwykła bawełna. Jeśli wolisz produkt, który jest nie tylko bezpieczny, ale także pomaga chronić środowisko i wspiera etyczną produkcję, zakup bawełny organicznej może być dla Ciebie właściwym wyborem.

 

Wszystkie nasze granatowe sukienki do porodu oraz granatowe szlafroki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 maja 2022

TAGI

Może Ci się spodobać