Blog

Jak przygotować się do porodu

Każda mama przez 9 miesięcy ciąży w jakiś sposób szykuje się do porodu. Jedna bardziej, druga mniej. Jednak w końcu nadchodzi  34, 35, 36  tydzień ciąży i koniec z myśleniem jak się przygotować, a trzeba przejść. Nie ma co ukrywać, że do porodu zostało niewiele czasu.

Torba do szpitala pewnie już spakowana. Jeśli jeszcze nie, to pakuj się szybko.

Pamiętaj, że przede wszystkim to, co zabierzesz ze sobą dla siebie a w szczególności o koszuli do porodu i biustonoszu do karmienia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia jak się spakować przeczytaj nasz artykuł "Punkt po punkcie – jak przygotować się do porodu". Dziecko potrzebuje niewiele. Parę ubranek, kocyków i Twojej bliskości, ale zadbanie o  komfortowe ubranie w czasie porodu powinno być priorytetem. Spakuj to, co funkcjonalne i przemyślane. Odpowiednia koszula do porodu, wygodna i dobrze zaprojektowana może dać Ci więcej, niż myślisz. Powinna współgrać z fazami porodu i nie może w nim przeszkadzać.

I nie kupuj niczego, co potem wyrzucisz. W porodzie nie dzieje się nic czego nie dałoby się sprać. A w dobie ograniczania śmieci szkoda by każdy poród kończył się kolejnym.

Ale czy poza torbą przygotowałaś coś jeszcze do porodu? Albo lepiej zapytamy, czy przygotowałaś siebie do porodu?

Za chwile nadejdzie czas narodzin maleństwa, ale i Ciebie jako matki. Aby poród był doświadczeniem pozytywnym, warto się do niego przygotować, jak do maratonu lub wyprawy na drugi koniec świata. Przygotuj ciało, zahartuj je.

 • Przygotuj umysł, wycisz się.
 • Zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności.
 • Wybierz osobę Ci towarzyszącą.
 • Znajdź szpital, w którym chciałabyś rodzić i dowiedz się, jakie są tam warunki porodu (ranking szpitali i tego co oferują znajdziesz na stronie https://gdzierodzic.info/ portal stworzony przez Fundację Rodzić po Ludzku)

Właściwe przygotowanie da Ci siłę i radość z porodu. Może zapewnić także bezpieczeństwo. Znając swoje prawa i możliwości, podejmiesz decyzje przed porodem świadomie i bez stresu.

Jeśli chcesz dać sobie szanse na dobry poród, podążaj za wiedzą.

Dowiedz się więcej! Dobrze jest sięgać po merytoryczną wiedzę z książek, spotkać się z doświadczoną położną lub dulą, przeczytać artykuły eksperckie (poparte badaniami naukowymi) dostępne na wielu dobrych portalach i blogach. Nie unikaj for dla mam, bo możesz tam znaleźć np. opinie o szpitalach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rady tam dawane są prawidłowe. Zachowaj zdrowy dystans do jednostkowych historii i pamiętaj, że nie one powinny być podstawą do podejmowania Twoich decyzji.

Zajrzyj do wartościowej literatury i na właściwe portale internetowe takie jak:

Szczególnie polecamy dwie ksiązki wydawnictwa Natuli:

 • Poród Naturalny – Katarzyny Oleś
 • Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu - Magdalena Hul i katarzyna Osobnik

Inne wartościowe pozycje o porodzie to:

 • Urodzić razem i naturalnie Irena Chołuj (wydawnictwo Fundacja źródła życia)
 • Poród naturalny Ina May Gaskin  (wydawnictwo CoJaNaTo)
 • Rodzić można łatwiej  położna Izabela Dembińska (oficyna 4EM)
 • W oczekiwaniu na dziecko – Heidi Murkoff (wydawnictwo Rebis)

Portale internetowe z informacjami o porodzie:

 • www.dziecisawazne.pl
 • www.mataja.pl
 • www.hafija.pl
 • www.cud-narodzin.pl

Zacznij ćwiczyć regularnie!

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas, żeby rozpocząć regularne ćwiczenia, ponieważ one przygotują Twoje ciało do ogromnego wysiłku fizycznego, jakim jest poród. Każda, nawet delikatna aktywność fizyczna (pod kontrolą lekarza) wzmocni Twoje mięśnie. Wskazana jest joga, pilates czy pływanie.

Przygotuj się psychicznie. Wiedza i dobre przygotowanie fizyczne to podstawa dobrego przygotowania i daje poczucie pewności. To już bardzo dużo, ale zawsze można spróbować coś więcej.

Czy słyszałaś kiedyś o hipnopoodzie?

Hipnoporód oznacza używanie technik  relaksacji i wchodzenia w stan hipnozy w czasie narodzin dziecka. W czasie ciąży należy rozpocząć przygotowania, polegające na nauce wchodzenia w stan pcałkowitego rozluźnienia. Ciężarna w trakcie ciąży ćwiczy z nagraniami głębokich, hipnotycznych relaksacji, uczy się jak wchodzić w stan rozluźnienia ciała oraz poznaje techniki hipnotycznego znieczulenia.

Stan relaksu oznacza uniezależnienie się od tego co się dzieje dookoła i ż wyparcie złych oraz ograniczających przekonań dotyczących narodzin.

Przygotuj plan porodu

Plan porodu! Koniecznie przygotuj plan porodu, który przede wszystkim zmobilizuje Cię je do zastanowienia się, jakie są Twoje preferencje i życzenia. Nie traktuj go jako scenariusza, takowego nie da się napisać. Poród to żywioł i wszystko może się zdążyć. Przygotowanie planu daje jednak dużą przewagę, bo decyzje są podejmowane wcześniej na spokojnie, a nie na miejscu w stresie.

Zajrzyj na stronę Fundacji Rodzić po Ludzku, tam znajdziesz informacje co plan porodu powinien zawierać

www.rodzicpoludzku.pl/planporodu

Wiele szpitali posiada swój wzór planu porodu – zajrzyj na stronę swojego szpitala. Jeśli nic tam nie znalazłaś, zajrzyj na stronę szpitala im Świętej Rodziny w Warszawie. To jedna najlepszych placówek położniczych w Polsce.

https://szpitalmadalinskiego.pl/templates/szpital/downloads/pacjent/plan_porodu.pdf

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 lutego 2020

TAGI

Może Ci się spodobać