fbpx

Blog

Punkt po punkcie – jak przygotować się do porodu

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu! Najlepiej przygotować się wielotorowo do tego aby przejść go jak najlepiej.

Oto kilka naszych rad:

  1. czytaj dobre!! serwisy internetowe: Natuli - dzieci są ważne mataja.pl Hafija.pl i oczywiście Babki z piersiami
  2. czytaj mądre książki o porodzie ! My polecamy "Poród naturalny" Katarzyny Oleś wyd. Natuli (znajdziecie ją na naszej stronie) oraz "Cesarskie Cięcie i poród po cesarskim cięciu" Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik lub pozycje położnaejIzabela Dembińska np "Rodzić można łatwiej" znajdziesz je na www.rodzimy.pl
  3. ćwicz (o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań). Ruch ma zbawienny wpływ na nasze ciało, a w porodzie dobra kondycja jest bardzo ważna. W końcu poród to wysiłek porównywalny do maratonu! Joga, pilates, pływanie, nordingwalking, jogging, a nawet spacery poprawiają kondycje i budują siłę mięśni potrzebną przy parciach!   www.momama.pl - zajrzyj do dziewczyn, które założyły platformę ćwiczeń i wiedzy dla kobiet w ciąży i połogu.
  1. przygotuj plan porodu na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku znajdziesz https://www.rodzicpoludzku.pl/.../co-powinien-zawierac...pamiętaj że plan porodu to nie scenariusz a lista życzeń. To Twoje decyzje dotyczące procedur medycznych, zachowania personelu i bliskich. Zrób to na spokojnie w domu wraz z osobą która będzie Ci towarzyszyć. W szpitalu ból, stres, nowa i czasami nerwowa sytuacja nie jest dobrym podpowiadaczem decyzji. Wtedy zdajemy się na decyzje personelu, a te mogą być niezgodne z Twoimi przekonaniami.
  1. spakuj torbę do szpitala. I robiąc to, pomyśl, co TOBIE się przyda! Wygodna koszula do porodu, miękki biustonosz i fajny szlafrok na czas w szpitalu są tak samo ważne, jak śpioszki czy czapeczka dla maluszka, jeśli nie ważniejsze!
  2. porozmawiaj i przygotuj partnera na poród. Pamiętaj, nie można go zmuszać do uczestnictwa, ale wspólne "przechodzenie' ciąży i edukacja daje duże szanse, że będzie chciał w porodzie brać udział!. Zawsze może Cię wspierać w trakcie pierwszej fazie porodu, w drugiej może wyjść jeśli nie będzie mógł Cię wspierać. To bardzo indywidualna sprawa i przymus jest najgorszym rozwiązaniem.
  3. pogadaj z kimś zaufanym. Przyjaciółka, mama, siostra. Wsparcie w ciąży i w przygotowaniu się do porodu, a potem macierzyństwie jest nieocenione. To trudny okres. Burza hormonów, lęk, stres. To wszystko może Cię przerosnąć! Jeśli czujesz ze coś jest nie tak pogadaj z najbliższymi, weź udział w grupach wsparcia dla kobiet w ciąży (organizuje je min Fundacja Sto Pociech). Pamiętaj, że 1 na 10 kobiet doświadcza epizodów depresji ciążowej. To nic wstydliwego i czasem wymaga opieki specjalisty i przyjmowania leków.
  4. zrelaksuj się. Łatwo powiedzieć trudno zrobić. Może spróbujesz medytacji lub przygotujesz się do hipnoporodu. Wiecej o tej metodzie relaksacji dowiesz się https://dziecisawazne.pl/czym-jest-hipnoporod/
  1. Zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody. Zdrowa i zbilansowana dieta świetnie wpływa na nasze ciało, ale i na emocje. Psychodietetyka to nowa gałąź dietetyki, ale wiele badań dowodzi że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz stan psychiczny.
  2. i pamiętaj, że w tym całym szaleństwie to TY JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 lipca 2021

TAGI

Może Ci się spodobać