Blog

Punkt po punkcie – jak przygotować się do porodu

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu! Najlepiej przygotować się wielotorowo do tego aby przejść go jak najlepiej.

Jak dobrze przygotować się do porodu?

 • czytaj dobre!! serwisy internetowe: Natuli - dzieci są ważne mataja.pl Hafija.pl i oczywiście Babki z piersiami
 • czytaj mądre książki o porodzie ! My polecamy "Poród naturalny" Katarzyny Oleś wyd. Natuli (znajdziecie ją na naszej stronie) oraz "Cesarskie Cięcie i poród po cesarskim cięciu" Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik lub pozycje położnaejIzabela Dembińska np "Rodzić można łatwiej" znajdziesz je na www.rodzimy.pl
 • ćwicz (o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań). Ruch ma zbawienny wpływ na nasze ciało, a w porodzie dobra kondycja jest bardzo ważna. W końcu poród to wysiłek porównywalny do maratonu! Joga, pilates, pływanie, nordingwalking, jogging, a nawet spacery poprawiają kondycje i budują siłę mięśni potrzebną przy parciach!   www.momama.pl - zajrzyj do dziewczyn, które założyły platformę ćwiczeń i wiedzy dla kobiet w ciąży i połogu.
 • przygotuj plan porodu na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku znajdziesz https://www.rodzicpoludzku.pl/.../co-powinien-zawierac...pamiętaj że plan porodu to nie scenariusz a lista życzeń. To Twoje decyzje dotyczące procedur medycznych, zachowania personelu i bliskich. Zrób to na spokojnie w domu wraz z osobą która będzie Ci towarzyszyć. W szpitalu ból, stres, nowa i czasami nerwowa sytuacja nie jest dobrym podpowiadaczem decyzji. Wtedy zdajemy się na decyzje personelu, a te mogą być niezgodne z Twoimi przekonaniami.
 • spakuj torbę do szpitala. I robiąc to, pomyśl, co TOBIE się przyda! Wygodna koszula do porodu, miękki biustonosz i fajny szlafrok na czas w szpitalu są tak samo ważne, jak śpioszki czy czapeczka dla maluszka, jeśli nie ważniejsze!
 • porozmawiaj i przygotuj partnera na poród. Pamiętaj, nie można go zmuszać do uczestnictwa, ale wspólne "przechodzenie' ciąży i edukacja daje duże szanse, że będzie chciał w porodzie brać udział!. Zawsze może Cię wspierać w trakcie pierwszej fazie porodu,
 • w drugiej może wyjść jeśli nie będzie mógł Cię wspierać. To bardzo indywidualna sprawa i przymus jest najgorszym rozwiązaniem.
 • pogadaj z kimś zaufanym. Przyjaciółka, mama, siostra. Wsparcie w ciąży i w przygotowaniu się do porodu, a potem macierzyństwie jest nieocenione. To trudny okres. Burza hormonów, lęk, stres. To wszystko może Cię przerosnąć! Jeśli czujesz ze coś jest nie tak pogadaj z najbliższymi, weź udział w grupach wsparcia dla kobiet w ciąży (organizuje je min Fundacja Sto Pociech). Pamiętaj, że 1 na 10 kobiet doświadcza epizodów depresji ciążowej. To nic wstydliwego i czasem wymaga opieki specjalisty i przyjmowania leków.
 • zrelaksuj się. Łatwo powiedzieć trudno zrobić. Może spróbujesz medytacji lub przygotujesz się do hipnoporodu. Wiecej o tej metodzie relaksacji dowiesz się https://dziecisawazne.pl/czym-jest-hipnoporod/
 • Zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody. Zdrowa i zbilansowana dieta świetnie wpływa na nasze ciało, ale i na emocje. Psychodietetyka to nowa gałąź dietetyki, ale wiele badań dowodzi że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz stan psychiczny.
  i pamiętaj, że w tym całym szaleństwie to TY JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 lipca 2021

TAGI

Może Ci się spodobać