Blog

Co to jest depresja ciążowa!

Depresja ciążowa!

O depresji poporodowej mówi się coraz więcej, depresja ciążowa to nadal temat mało znany, a być może nadal pozostający w kręgach tabu. No bo połóg wiadomo, może być trudny, ale ciąża to już samo szczęście.

Przez całą ciążę twoje ciało przechodzi wiele zmian. Stres związany z tymi zmianami może powodować depresję podczas ciąży. Ta emocjonalna zmiana może wpłynąć na to, jak myślisz o sobie i otaczającym Cię świecie. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli cierpisz na depresję, ponieważ można ją leczyć. Kobiety cierpiące na depresję w czasie ciąży są bardziej narażone na depresję poporodową.

Czym jest depresja ciążowa?

Depresja to stan emocjonalny. Stan, w którym uczucie smutku i lęku przeważa nad uczuciami szczęścia i spokoju.  Depresyjny nastrój to normalna reakcja na utratę, zmianę, życiowe zmagania lub problemy z samooceną. Jednak depresja może czasami stać się intensywna, trwać przez długi czas i uniemożliwiać prowadzenie normalnego życia.

Jeśli cierpisz na depresję, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem. Można ją leczyć, dzięki czemu negatywne uczucia i emocje przestaną dominować, a Twoje codzienne funkcjonowanie staje się łatwiejsze.

Jak często występuje depresja podczas ciąży?

Depresja jest prawie tak samo często obserwowana u kobiet w ciąży, jak u kobiet nieciężarnych. Ten stan może wystąpić w dowolnym momencie Twojego życia. Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne i ekonomiczne, wszystkie płcie i w każdym stanie zdrowia.

Szacuje się że około 10-15% kobiet ciężarnych doświadcza epizodów depresyjnych.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia depresji w czasie ciąży?

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji podczas ciąży. Zagrożenia te mogą obejmować:

Posiadanie depresji lub przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD).

 • Wcześniejsze epizody depresji u pacjentki (jeszcze przed ciążą)
 • depresje występujące w najbliższej rodzinie,
 • brak wsparcia ze strony ojca dziecka i rodziny, lub otoczenia
 • długa hospitalizacja lub nakaz leżenia w łóżku z powodu komplikacji ciążowych,
 • stres, lęk o zdrowie dziecka z powodu komplikacji ciążowych lub wykrytych wad płodu ciążowych,
 • silnie PMS przed ciążą
 • samotne macierzyństwo
 • wiek w czasie ciąży — młodsze osoby mają większe ryzyko depresji
 • zły stan zdrowia
 • tendencja do niskiej samooceny w tym  szczególnie wobec ciała (które w ciąży ulega szybkiej zmianie)

Czy ciąża sama w sobie powoduje depresję?

Tak, ciąża sama w sobie może spowodować depresję. Twoje ciało przechodzi wiele zmian. W organizmie zmienia się bardzo mocno gospodarka hormonalna. Już same zaburzenia hormonalne mogą powodować depresje. Również stres związany z ciążą może wywołać depresję u niektórych kobiet..

Jeśli w przeszłości doświadczyłeś depresji, objawy mogą powrócić lub jeśli żyłaś z depresją przed zajściem w ciążę, stan ten może się pogorszyć po zajściu w ciążę.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat depresji w czasie ciąży, ponieważ może ona pozostać z Tobą, a nawet nasilić się  po porodzie. Kobiety, które doświadczają depresji w czasie ciąży, są bardziej narażone na depresję poporodową.

Jakie są oznaki depresji ciążowej?

W czasie ciąży Twoje ciało przechodzi wiele zmian. Podczas ciąży możesz doświadczać wielu różnych emocji – czasami przenosząc Cię na emocjonalny rollercoaster. Uczucia szczęścia i rozpaczy, przenikające się nawzajem, to coś co w ciąży jest normą. Jeśli jednak rozpacz, złe emocje, lek stają się dominujące, coś może być nie tak, jak powinno.

Oznaki depresji w czasie ciąży mogą obejmować:

 • Depresyjny nastrój przez większość dnia minimum przez ostatnie dwa tygodnie.
 • Poczucie winy, beznadziejności lub bezwartościowości.
 • Trudności z myśleniem, koncentracją lub podejmowaniem decyzji.
 • Utrata zainteresowania lub przyjemności z większości czynności w ciągu dnia, prawie codziennie przez ostatnie dwa tygodnie.
 • Skrajne emocje to nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz doświadczać depresji, zrób sobie test Becka (znajdziesz go w Internecie). To test składający się z 21 pytań. Jego wynik pokaże Ci jakie są Twoje emocje i czy powinnaś skonsultować się z lekarzem.  Od 1 stycznia 2019 roku zgodnie z obowiązującym Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej lekarz lub położna prowadząca ma obowiązek przeprowadzić taki test w gabinecie w czasie wizyty. Niestety rzadko to się odbywa dlatego jeśli czujesz, ze coś jest nie tak, działaj sama.

Jak depresja wpływa na ciążę?

Doświadczanie depresji w czasie ciąży może wpływać na zdrowie matki na kilka sposobów. Depresja w czasie ciąży może wpływać na Ciebie poprzez:

 • Zakłócanie zdolności do dbania o siebie. Ważne jest, aby podczas ciąży dbać o własne zdrowie. Depresja może spowodować, że odepchniesz te osobiste potrzeby na bok. Jeśli masz depresję w czasie ciąży, możesz być mniej zdolna do przestrzegania zaleceń lekarskich, a także do prawidłowego snu i jedzenia.
 • Depresja naraża Cię również na większe ryzyko używania szkodliwych substancji. Substancje te mogą obejmować tytoń, alkohol i nielegalne narkotyki.
 • Jeśli doświadczasz depresji podczas ciąży, nawiązanie tej więzi z dzieckiem może być trudne. Możesz czuć się emocjonalnie odizolowana. To wszystko może też doprowadzić do depresji poporodowej, lub długotrwałej.

Jakie mam opcje, jeśli mam depresję w czasie ciąży?

Jeśli doświadczasz lekkich epizodów depresji podczas ciąży, możesz podjąć samodzielnie pewne kroki, by poprawić samopoczucie.

Przygotowanie do narodzin dziecka to dużo ciężkiej pracy, ale pamiętaj, że Twoje zdrowie jest ważne i musi być na pierwszym miejscu. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w depresji w czasie ciąży, w tym:

 • Ogranicz swoje obowiązki i rób rzeczy, które pomogą Ci się zrelaksować. Pamiętaj, dbanie o siebie jest istotną częścią dbania o nienarodzone dziecko.
 • Mów o swoich uczuciach. Porozmawiaj z przyjaciółmi, partnerem i rodziną. Jeśli poprosisz o wsparcie, przekonasz się, że często je otrzymasz.
 • Zmień dietę) na zdrowszą, bardziej zbilansowaną. Coraz częściej mówi się o wpływie tego co jemy na nasze samopoczucie psychiczne. Poczytaj koniecznie o psychodietetyce.
 • Postaw na ruch. Spacer, nordic walking, basen czy nawet jogging podnosi ilość endorfin w organizmie. Im więcej hormonów szczęścia tym łatwiej o lepsze samopoczucie i kondycje psychiczną

Jeśli nie przynosi to poprawy, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Psycholog lub psychiatra mogą Ci pomóc w rozwiązaniu problemu. Czasami skierują na dodatkowe badania (np. hormony tarczycy) by wykluczyć brak równowagi hormonalnej.

Jak leczy się depresję?

Dwie podstawowe metody leczenia depresji to psychoterapia (indywidualna – np.: interpersonalna, poznawczo-behawioralna lub psychodynamiczna; lub grupowa) lub/ i przyjmowanie leków mających wpływ na stężenie we krwi serotoniny i noradrenaliny;

Czy leki przeciwdepresyjne są bezpieczne w czasie leczenia depresji ciążowej ?

Coraz więcej antydepresantów jest bezpiecznych dla dziecka. Duża grupa kobiet musi przyjmować leki wiec wiadomo już, jakie niosą one za sobą ryzyko. Dla dziecka są minimalne. Brak ich przyjmowania może mieć większe skutki boczne niż one same, wiec jeśli lekarz zdecyduje się na taki leki, wie, że ryzyko ich przyjmowania jest niższe niż ryzyko nieleczonej choroby

Pamiętaj, depresja to choroba jak każda inna. Tak samo jak mogą boleć Cię plecy, możesz doświadczać długotrwałego smutku. Wiemy, że społeczne postrzeganie depresji ma nadal wiele cech wykluczenia. Jednak dla swojego i dziecka zdrowia te bariery nie powinny Cię powstrzymywać. Nie ważne co inni myślą. Ważna jesteś TY. #jestemważna

 

Tekst powstał w ramach akcji #jestemważna  współtworzonej z @babkizpiersiami www.babkizpiersiami.pl.

Merytoryczny nadzór nad artykułem objęty został przez Joannę Frejus -psycholożka i psychoterapeutka prowadzącą warsztaty i bloga www.joannafrejus.com i social media @omatkodepresja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 lipca 2021

TAGI

Może Ci się spodobać