Blog

Pozycja odchylona w karmieniu piersią.

Jaka jest najlepsza pozycja do karmienia piersią?

Właśnie czy taka istnieje?

Najlepsza to taka, która pasuje najbardziej matce i dziecku. A jest w czym wybierać. Mamy około 10 różnych pozycji, a każda z nich kilka wariacji.

Należą do nich: pozycja naturalna (czyli leżąca lub półneżąca)pozycja klasyczna, zwana też kołyską (mam siedzi a dziecko jest trzymane na rękach), pozycja spod pachy (tzw pozycja rugby a w przypadku bliźniaków podwójne rugby),  pozycja leżenia na boku,  pozycja wyprostowana (uchwyt koala - dziecko siedzi na nodze i ma wyprostowany kręgosłup - dla starszych maluchów), pozycja karmienia w zwisie, pozycja karmienia w chuście, pozycja chwytu tancerza. Każda z nich ma wiele wariacji i każdą możne samodzielnie do swoich potrzeb dostosować

Dzisiaj skupimy się na jednej, najbardziej naturalnej, a jednocześnie najbardziej zapomnianej. Pozycja odchylona zwana inaczej naturalną, biologiczną lub leżącą.

Jak wygląda ułożenie w pozycji naturalnej?

Mama, która dopiero uczy się karmić piersią ma większe szanse na sukces, gdy w czasie karmienia przyjmie pozycje, które są zgodne z naturalnymi odruchami dziecka. Czasami nazywa się to „pielęgnacją biologiczną”.

Twoje dziecko rodzi się ze zdolnością poruszania się w kierunku swojego źródła pożywienia – Twoich piersi. Zaraz po narodzinach można ten naturalny pęd po pożywienie zaobserwować w tzw. Brest Crawl (o tym zjawisku możesz przeczytać tu), czyli pełzaniu po brzuchu matki w kierunku piersi kończącym się samo przystawieniem. Jeszcze długo po porodzie możesz używać tego instynktu, leżąc i kładąc dziecko na klatce piersiowej. Zachęca to dziecko do odnalezienia piersi, otwarcia szeroko buzi i używania języka do karmienia. Przebywanie w tej pozycji pomaga wam obojgu. Ty odpoczywasz (bo leżysz), a dziecko samo się karmi.

Jakie są zalety pozycji naturalnej?

Po pierwsze: odpoczywasz. Skoro człowiek się kładzie, jak jest zmęczony to, dlaczego nie karmić leżąc? Dziecko jest w niej bardzo spokojne i odstresowane. W tej pozycji technika karmienia piersią ma mniejsze znaczenie, bo dziecko samo sobie dobrze radzi.  Ta pozycja jest zalecana przy szybkim wypływie pokarmu. Grawitacja działa jako przeciwwaga do wypływu, więc dziecko ma mniejsze szanse na dostanie zbyt dużej porcji na raz. Leżąc na brzuchu mamy, dziecięca buzia sama opada na pierś (znowu grawitacja) co ma znaczenie w przypadku dzieci nie potrafiących złapać brodawkę wystarczająco głęboko. Pozycja odchylona daje też częstsze szanse na kontakt „skóra do skóry, wystarczy, że ani Ty ani dziecko nie będziecie mieli nic na sobie. A jeśli Wam zimno zawsze możecie schować się pod kołdrę.

To tylko kilka z zalet. Wiele odkryjecie same na swoim łóżku karmiąc w pozycji odchylonej.

Jak dobrze ułożyć się w pozycji naturalnej?

Na początku karmienia połóż się na wygodnej sofie lub łóżku. Nie kładź się zupełnie płasko na plecach, ale oprzyj się w pozycji lekko półleżącej. Podłuż sobie pod głowę poduszkę, a w pobliżu miej coś co możesz położyć pod ręką. My rekomendujemy Karmiuszkę . Powinnaś spoczywać na kości krzyżowej, części kostnej z tyłu miednicy, która znajduje się tuż nad kością ogonową.

Kiedy czujesz się już komfortowo ułożona, połóż dziecko na brzuszku na swoim ciele.

Jeśli miałaś poród SN, ustaw dziecko tak, aby jego stopy znajdowały się blisko ud, a głowa blisko piersi. Szczególnie ważne jest, aby uda Twojego dziecka, czubki i podeszwy jego stóp miały kontakt z Tobą lub czymkolwiek, na czym leżysz, gdy dostosowuje swoją pozycję. Pomocne może być lekkie podniesienie kolan. To jak ułożysz nóżki dziecka zależy tylko od malucha i Ciebie. Pozycji jest tyle, ile punktów na tarczy zegara. Po cesarskim porodzie możesz położyć dziecko na ramieniu, aby je nakarmić, tak aby jego stopy nie stykały się z twoją raną.

Ponieważ jesteś w pełni podparta, Twoje ramiona i dłonie mogą swobodnie popychać dziecko w kierunku piersi. Możesz łatwiej wyregulować poduszki, aby móc leżeć z pełnym podparciem podczas karmienia dziecka. Możesz wtopić się w łóżko lub sofę, podczas gdy Twoje dziecko dopasuje się do Twoich kształtów.

Spokojne karmienie piersią, zapewnione pozycją odchyloną, działa dobrze, jeśli jesteś obolała po porodzie, masz ranę po cesarskim cięciu lub ból barku czy szyi. Może również zapobiegać lub zmniejszać ból sutków.

Zdecydowanie my, mamy, fizjoterapeuci i doradcy laktacyjni rekomendują tę pozycję dla wygody, zdrowia i sukcesu laktacyjnego.

Wspomniana już wcześniej poduszka Karmiuszką wspiera tę i inne pozycje, wiec zajrzyj koniecznie na stronę produktu, by przekonać się o jej zaletach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 czerwca 2021

TAGI

Może Ci się spodobać